Kategorie
Značky
Regiony
 
 

2007: Na nová auta se čekalo i měsíce

Poptávka po některých modelech byla loni tak vysoká, že automobilky nestihly vyrobit dosatečné počty kusů a zájemci čekali dlouhé měsíce. Rekordmanem je značka Mercedes-Benz, někteří klienti tu čekají i dva roky. Více informací přináší aktuální číslo časopisu Automakers.

Čekání na auto v pořadníku, záležitost známá z centrálně plánované ekonomiky, nebyla loni u prodejců nijak výjimečná. Co bylo příčinou?  Především neočekávaný převis poptávky nad nabídkou u některých modelů. Zájem o konkrétní vozy zaskočil výrobce a ti nestíhali vyrábět. A také dodávat na trh. V Česku se letos objevilo hodně novinek vyráběných v Asii a ty musí urazit do Evropy měsíční cestu po moři a pak ještě několik týdnů na železničním vagonu nebo kamionu. Tato pouť působí u objednaných aut velké zpoždění. Prodloužení dodávek některých modelů také způsobila jejich generační obměna.

Nedostatek výrobních kapacit tak zamíchal karty nejen domácí Škodovce, které i díky tomu poklesl podíl na trhu, ale také importérům zahraničních značek. Například koncern Volkswagen se v pelotonu dovozců umístil až za Fordem, ale jen kvůli tomu, že neměl dostatek aut. Zájemci čekali i na drahé Mercedesy (až dva roky), Porsche nebo na levné fabie či rumunské dacie.

 

Více v lednovém vydání měsíčnku Automakers!

30.leden 2008