Kategorie
Značky
Regiony
 
 

AAA Auto plánuje vstup na burzu 24. září

Největší středoevropský prodejce ojetých aut AAA Auto Group plánuje vstup na pražskou burzu 24. září a na burzu v Budapešti o dva dny později. Firma očekává hrubý výnos z nabídnutých akcií až 44 milionů eur, tedy více než 1,2 miliardy korun Minimální čistý výnos by měl přesáhnout miliardu korun.

Společnost dosud jako jediný vlastník ovládá její zakladatel a generální ředitel Anthony Denny. Po úpisu akcií by měl jeho podíl klesnout až na 71,9 procenta. AAA Auto Group nabídne až 19,533.663 akcií, z toho až 17,757.875 nově vydaných cenných papírů a dalších až 1,775.788 nově vydaných akcií v rámci opce navýšení. Maximální cena za jednu akcii byla stanovena na 2,25 eura, tedy přibližně 62,36 Kč.
Akcie budou nabízeny formou veřejné nabídky v České republice a v Maďarsku drobným investorům a formou mezinárodního neveřejného umístění vybraným institucionálním investorům v některých dalších zemích. Upisovací období emise začne 10. září a skončí 21. září.
Podíl drobných investorů na emisi by se podle výkonného ředitele Patria Finance Tomáše Klápštěho mohl pohybovat kolem třetiny. “Drobní investoři budou mít rovné podmínky s institucionálními investory,” uvedl. 
 “Vstupem na burzu získá naše skupina potřebný kapitál pro podnikání a rozvoj nových obchodních příležitostí jak na našich stávajících trzích v ČR, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Polsku, tak při plánované expanzi na jih i východ Evropy,” uvedl Denny. V příštím roce chce společnost vstoupit na srbský a ruský trh otevřením poboček v Bělehradě a Moskvě. Do konce letošního roku chce zvýšit počet poboček o deset.
Firma, která letos čeká růst čistého zisku o 15 procent na osm milionů eur, tedy asi 220 milionů korun, podle Dennyho do budoucna plánuje 20 procent zisku rozdělit na dividendách mezi akcionáře.
Hlavním manažerem emise je společnost Patria Finance. Dalšími manažery jsou KBC Securities N.V. se sídlem v Bruselu a KBC Securities Hungarian Branch Office se sídlem v Budapešti. “Veřejná nabídka akcií společnosti AAA Auto Group je přelomovou transakcí pro středně velké české společnosti, která potvrzuje možnost a vhodnost získání vlastního kapitálu pro takové společnosti na kapitálových trzích,” uvedl Klápště.
AAA Auto vznikla v roce 1992 a ze svého původního sídla v ČR expandovala postupně na Slovensko, do Rumunska, Maďarska a Polska. V těchto pěti zemích má nyní 38 poboček. V blízké době skupina plánuje rozšiřování svých aktivit na Balkáně a v zemích bývalého Sovětského svazu. Během dvou let chce zdvojnásobit počet poboček a do roku 2012 zvýšit obrat na trojnásobek. 
V roce 2006 prodala skupina AAA AUTO podle konsolidovaných výsledků 61.939 ojetých a nových automobilů a vykázala tržby téměř deset miliard korun a čistý zisk kolem 200 milionů korun. Počet zaměstnanců skupiny se nyní pohybuje kolem 3400 lidí. Na českém trhu ojetých vozů má firma podíl kolem 23 procent a 16 procent na Slovensku. Letos chce AAA prodat 85.000 aut.

9.září 2007