Kategorie
Značky
Regiony
 
 

AAA Auto zavírá v Polsku

Skupina autobazarů AAA Auto uzavře všechny své tři pobočky v Polsku a opustí tamní trh. Rozhodlo o tom představenstvo společnosti. Po dvou měsících zároveň z čela ekonomické divize odejde Kamil Ziegler, který nadále zůstane nevýkonným členem představenstva.

Důvodem odchodu z polského trhu je především ztrátové hospodaření divize a vysoký individuální dovoz ojetin ze západní Evropy. Dvě ze tří stávajících polských poboček, tedy Piaseczno u Varšavy a Dabrowu Gorniczu uzavře k 30. červnu s tím, že prodej aut na třetí pobočce Lodž potrvá až do 15. srpna kvůli odprodeji zásob automobilů na skladě. Počet zaměstnanců skupiny tak ke konci prvního pololetí klesne na úroveň kolem 2600 lidí.

Skupina se chce zaměřit na ziskovější trhy v České republice, na Slovensku a v Maďarsku a zároveň potvrdila dřívější rozhodnutí vstoupit na ruský trh. Představenstvo odsouhlasilo záměr nalézt poradce a strategického partnera pro vstup do Ruska v letech 2009 až 2010. Vedení firmy zároveň rozhodlo o tom, že v Rumunsku zavede ozdravný plán zaměřený na zlepšení obchodních výsledků rumunské divize. O její budoucnosti rozhodne do poloviny příštího roku.
    Novým finančním ředitelem skupiny byl místo Kamila Zieglera jmenován David Thorley, který dosud působil v automobilovém průmyslu. Funkci převezme od 1. července. 
 

Firma rovněž oznámila uzavření smlouvy s finančním poradcem na prodej divize nových aut. Z prodeje divize spolu s nadbytečnými nemovitostmi a majetkem a pozemky polských poboček skupina očekává zisk, který bude mít pozitivní vliv na letošní finanční výsledky. Kromě nadbytečného nemovitého majetku určeného k odprodeji představenstvo schválilo plán prodeje většiny portfolia nemovitostí vlastněných skupinou, a to včetně nemovitostí a pozemků stávajících poboček, a jejich zpětný pronájem nebo leasing. To by mělo uvolnit významnou část kapitálu skupiny a umožnit splacení části vysoce úročeného krátkodobého dluhu financujícího zásoby automobilů na skladě.
 

    Představenstvo dále ustanovilo dvě komise, které byly pověřeny vypracováním hlavních parametrů a podmínek opčního plánu pro zaměstnance a střední management do konce července. Akciové opce chce firma nabídnout zhruba 200 zaměstnancům a manažerům, a to do maximální celkové výše pěti procent akcií společnosti.  AAA, která loni na podzim vstoupila na burzu v Praze a Budapešti, za rok 2007 vykázala ztrátu 4,9 milionu eur proti předchozímu zisku sedm milionů eur. Ztrátu firma zopakovala i v letošním prvním čtvrtletí. Akcie firmy se z počátečního kurzu 55 korun propadly na současných 21 Kč.

4.červenec 2008