Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Antimonopolní úřad vyšetřuje tendr České pošty

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začíná podle Hospodářských novin (HN) zkoumat tendr, v němž Česká pošta (ČP) chtěla koupit auta za 300 milionů korun od podnikatele Antonína Charouze.

HN iformovaly o podezření, že pošta údajně od začátku dělala vše pro to, aby vyhrál tento známý prodejce fordů. Antimonopolní úřad teď ale poště zakázal, aby s vítězným Charouzem podepsala smlouvu, píší HN s tím, že pošta nesmí nic udělat do doby, než úředníci prošetří, jestli byl tendr v pořádku. 

    HN uvádějí, že ČP už předloni vyhlásila výběrové řízení na dodávky za stamiliony, přičemž jednou z podmínek bylo, aby auto dokázalo uvézt 1600 kilogramů nákladu – to na českém trhu dokáže jen Ford Tranzit. Ostatní značky to nesplňují třeba jen o 30 kilogramů. Tendr nakonec sama pošta zrušila. I její bývalý šéf Petr Sedláček podle HN uznal, že podmínky jsou ušité na míru fordům. 

    HN dále píší, že Charouz vyhrál i druhou soutěž na podzim. Pošta, píše deník, pomocí velmi sporné právní kličky vyloučila konkurenční Fiat. Každý zájemce měl totiž doložit, že má s podobnými zakázkami alespoň tři zkušenosti. Fiat společně s jedním ze svých velkých dealerů doložil čtyři – dvě Fiat a dvě dealer. Pošta ale jejich nabídku vyškrtla, neboť reference prý takto nelze sčítat. 

    Fiat podal proti vyloučení ze soutěže stížnost k antimonopolnímu úřadu. Podle HN mají i jeho úředníci pochybnosti o tom, zda pošta postupovala správně. Proto předběžným opatřením poště zakázali auta nakoupit. Rozhodování úřadu může trvat i několik měsíců, píší HN. Vedení Fiatu Professional, který v Česku obchoduje s užitkovými auty italské značky, je připraveno se obrátit i na soud. Mluvčí pošty tvrdí, že vše bylo v pořádku, a Charouz říká, že vyhrál čestně, uvádějí HN.
23.leden 2010