Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Ashok Leyland chce nadále investovat v Česku

Česko-indické podnikatelské forum probíhá tento týden v Praze. Delegáti, včetně indického ministra průmyslu a obchodu Kamala Natha, navštívili ve čtvrtek také letňanskou  Avii, kterou vlastní už dva roky indická průmyslová skupina Ashok Leyland. Koncern oznámil další investice v Česku, a to nejen do tuzemského automobilového průmyslu.

 

Na fóru to oznámil generální ředitel společnosti Ashok Leyland R. Sešasají. Indičtí investoři zatím nejsou v Česku příliš aktivní a na investičních projektech zprostředkovaných CzechInvestem mají minimální podíl. 

"Po zkušenostech s Avií můžeme konstatovat, že šlo o úspěšnou záležitost. Proto zvažujeme, že budeme dále expandovat v automobilovém průmyslu, zejména v komponentech, a také v elektrotechnice a obranném průmyslu," uvedl Sešasají. Dodal, že investice do Avie je součástí dlouhodobého záměru indické skupiny proniknout na ruský a ukrajinský trh. "Po nynějších zkušenostech věříme, že tento model by se mohl osvědčit i v dalších oborech," řekl Sešasají na fóru, které pořádal Svaz průmyslu a dopravy ČR. 

Do Česka zatím míří málo investic z Indie. Vládní agentura CzechInvest zprostředkovala pouze čtyři projekty investorů z Indie, jejichž hodnota činí 1,35 miliardy korun. Indie tak má na celkovém množství získaných investic zanedbatelný podíl. CzechInvest proto nyní hodlá přilákat do země další indické investory, přičemž přispět k tomu má i dnes zahájená dvoudenní návštěva indického ministra průmyslu a obchodu Kamala Natha v Praze, kterého doprovázejí indičtí podnikatelé především z oblasti automobilového a obranného průmyslu a informačních technologií. 

"Indické investice u nás zatím tak obvyklé nejsou, i když jejich počet a význam rychle roste. Agentura CzechInvest například pro ČR pomohla získat softwarové centrum společnosti Infosys, které má v plánu v Brně zaměstnat tisícovku programátorů," uvedla pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová, podle které je ČR ideálním místem pro investice například do biotechnologií, farmacie, vývoje softwaru, elektroniky nebo kupříkladu strojírenství. 

Mezi společnosti původem z Indie působící v ČR se řadí ocelářský ArcelorMittal v Ostravě, skupina Vectra, která má podíl v Tatře, Tata Tea vlastnící značku Jemča, Alok Industries v textilce Mileta v Hořicích, Glenmark Pharmaceuticals ve společnosti Medicamenta nebo Ashok Leyland v Avii. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka patří mezi hlavní oblasti spolupráce mezi ČR a Indií strojírenství, letecký průmysl, telekomunikace a informační technologie.

21.září 2008