Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Audi vyrábí model Q4 e-tron ve Cvikově

Audi startuje v saském Cvikově, kde v roce 1909 automobilka vyrobila svá první auta, produkci modelu Q4 e-tron. Kompaktní elektromobil v segmentu SUV vychází z konstrukce modelu Q4 e-tron a je postaven na modulární platformě pro elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen.

Tato všestranná a maximálně variabilní platforma přináší rozsáhlé synergie, protože umožňuje efektivní vývoj a výrobu mnoha modelů s výhradně elektrickým pohonem.

Audi Q4 e-tron sjíždí ve výrobním závodě Cvikov ze stejné montážní linky jako Volkswagen ID.4, k němuž v budoucnosti přibude ještě jeden model značky Volkswagen. Celkem 1400 zaměstnanců společnosti Volkswagen Sachsen zajišťuje nyní i montáž kompaktního SUV s elektrickým pohonem, které nabízí díky platformě MEB vnitřní prostor na úrovni vozů vyšší třídy.

Zahájení výroby – od plánování výroby přes technický vývoj až po zajištění kvality – připravovalo více než sto zaměstnanců značky Audi společně s kolegy ze společnosti Volkswagen.

Lisovací nástroje pro výrobu karosářských dílů dodává výhradně nástrojárna Audi. Expresivní design modelu Audi Q4 e-tron přitom klade vysoké požadavky na maximální preciznost a dokonalé plochy. Nástrojáři značky Audi z Ingolstadtu a Neckarsulmu spolupracovali od rané fáze vývoje a zapracování mnohatunových lisovacích nástrojů probíhalo ve výrobních závodech Audi.

Peter Kössler, člen představenstva společnosti AUDI AG, odpovědný za výrobu a logistiku, říká: „Spolupráce mezi značkami v Cvikově znovu ukazuje, jak obrovské potenciální synergie nám nabízí koncern Volkswagen. Spuštění výroby modelu Audi Q4 e-tron v souladu s plánem svědčí o velkolepém týmovém výkonu zaměstnanců značek Volkswagen i Audi. Naše elektricky poháněné kompaktní SUV je jednoznačně opravdové Audi a naše zákazníky přesvědčí nejvyšší úrovní kvality a praktičnosti v každodenním provozu.“

Dr. Stefan Loth, předseda představenstva společnosti Volkswagen Sachsen, k tomu dodává: „Zahájením výroby modelu Audi Q4 e-tron se ze závodu Volkswagen v Cvikově stává víceznačkový výrobní podnik. Píšeme tak další kapitolu dlouhé historie automobilu v Sasku. Můj dík patří kolegyním a kolegům od značky Audi, kteří v současnosti pomáhají s výrobou stanoveného počtu vozidel v nejvyšší kvalitě podle časového harmonogramu.“

Ve Cvikově od roku 1909

Spojení Cvikova a značky Audi má dlouhou tradici. V roce 1909 zde byla založena společnost Audi Automobilwerke. Saský závod Volkswagen byl přebudován na výrobu výlučně elektromobilů a je součástí rozsáhlé elektrické ofenzivy koncernu. Již v listopadu 2020 přešlo více než 200 zaměstnanců Audi přechodně do závodu VW Sachsen – jednalo se především o čerstvé absolventy profesního vzdělávání, kteří budou v Cvikově pracovat po dobu dvanácti měsíců. V rámci rotace pracovníků si rozšiřují kvalifikaci v budoucí oblasti elektromobility.

Model Audi Q4 e-tron bude světové veřejnosti představen v polovině dubna a v létě 2021 bude uveden na evropské trhy. Elektrická ofenziva značky Audi tak bude pokračovat. Do roku 2025 je plánováno více než 20 výhradně elektricky poháněných modelů spolu s dalším rozšiřováním nabídky verzí PHEV. Také oba hlavní výrobní závody Audi v Ingolstadtu a Neckarsulmu budou vyrábět elektromobily. Například v Ingolstadtu bude od roku 2022 sjíždět z montážní linky první model elektromobilu na základě platformy PPE (Premium Platform Electric), vyvinuté společně s Porsche.

 

Zdroj: Audi, Jiří Rozkošný
25.březen 2021