Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Auta bez řidičů mohou být na silnicích do deseti let

Automobily, které dokážou jezdit bez pomoci řidiče, mohou být podle představitelů firmy General Motors během deseti let připraveny vstoupit na silnice.

GM na vývoji takovýchto vozů spolupracuje s dodavateli součástek, univerzitními konstruktéry i s konkurenčními výrobci automobilů. “Není to science-fiction,” řekl viceprezident GM pro výzkum a vývoj Larry Burns. Řada technologií potřebných pro automobily bez řidiče již existuje; například kontrola řízení pomocí radaru či pohybové senzory. Automatická vozidla by mohla výrazně zlepšit situaci na silnicích díky snížení počtu nehod a dopravních zácp, píše agentura AP.
GM podle Burnse plánuje přivést na silnice první automobily bez řidiče kolem roku 2018. Profesor Sebastian Thrun ze Stanfordské univerzity, který se touto problematikou zabývá, uvedl, že cíl GM je technicky dosažitelný. Vyjádřil však pochybnosti o tom, že by se takovéto vozy během deseti let mohly objevit v prodejnách automobilů.  Pokročilejší verze automatických vozidel by podle Thruna mohly omezovat dopravní zácpy tím, že by jezdily těsně za sebou, a maximalizovaly tak využití prostoru na silnicích. “Skutečně to změní společnost, podobně jako přechod z koně na automobil,” řekl Thrun.
31.leden 2008