Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Auta z Nošovic: Elantra, Tucson a jedna novinka

Hyundai bude v plánované továrně v severomoravských Nošovicích vyrábět Elantru, Tucson a nový velkoprostorový vůz. Oznámil to dnes zástupce společnosti Kim Do-tomas.
 
Nové verze Elantry a Tucsonu by se měly na Moravě vyrábět od konce roku 2008  V roce 2011 k nim přibude zcela nový vůz. Novinka bude zařazena do takzvané třídy C-MPV, tedy velkoprostorový automobil nižší střední třídy, jako jsou například Ford Focus C Max či Škoda Roomster. Bude to zcela nový automobil vyvinutý pro evropské zákazníky, řekl minulý týden na konferenci Investment & Business Forum Kim Do-tomas.
Překvapivě vysoký zřejmě bude podíl součástek vyrobených na území České republiky. Zatímco ve škodovkách se tento podíl podle typu vozu pohybuje mezi 25 a 75 procenty a v automobilce TPCA je to přibližně 50 procent, nošovický Hyundai by měl podle odhadů CzechInvestu používat při výrobě nejméně 65 procent produkce z českého území.
“Usuzujeme tak zejména ze zájmu dodavatelů, kteří zvažují nebo se již rozhodli investovat v Česku a zejména na severní Moravě. Projekt automobilky přilákal přibližně 15 firem, které vytvoří zhruba 6000 nových pracovních míst,” řekl novinářům generální ředitel agentury CzechInvest Tomáš Hruda.
Po zahájení nového typu vozu v roce 2011 by se měla investice zvýšit z původní miliardy na 1,2 miliardy euro, počet zaměstnanců by měl dosáhnout přibližně 3500 lidí.
Hyundai bude pod Beskydami zároveň vyrábět i převodovky, které chce z Nošovic vyvážet také do žilinské automobilky KIA a pravděpodobně i do svých dalších sesterských společností v Turecku a Indii. Firmu nyní nejvíce zaměstnává získávání stavebního povolení. “Jsme připraveni začít stavět i tento měsíc, bohužel se do procesu vložily i jiné strany a proto se to zdrželo. Máme ale velice silnou podporu vláky, kraje a veřejnosti,” dodal Do-tomas. Podle něj by měla výstavba závodu začít v listopadu.
Stavba automobilky je největší letos oznámenou investicí v Česku a výrazně vylepšila situaci Moravskoslezského kraje. O region má nyní zájem rekordní počet investorů, roste stavební výroba i ceny pozemků. Stále ovšem panují obavy, zda bude v regionu s přibližně 14procentní nezaměstnaností pro nové firmy dostatek kvalifikovaných pracovníků.

Sporťák a terénní vůz
Elantra je sportovně laděný vůz nižší střední třídy s podobnými vlastnostmi jako například Mazda 3, Seat Leon nebo Ford Focus. Na českém trhu se cena nyní vyráběných verzí pohybuje od 330.000 do 450.000 korun. Naopak Tucson je lehký terénní vůz, který lidé využívají jako sportovní užitkové auto (SUV) pro volný čas. Je o něco dražší než Elantra, jednotlivé verze se pohybují mezi 505.000 a 670.000 korunami. Svým vzhledem i jízdními vlastnostmi se dá srovnat například s Hondou CR-V nebo Nissanem X-Trail.
30.září 2006