Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Autobusům v Česku je v průměru 14,6 roku

Za posledních deset let se průměrný věk v Česku regisrovaných autobusů zvýšil o tři roky na 14,6 roku. Podle Sdružení automobilového průmyslu autobusy v tuzemsku pět až sedm let přesluhují, než je majitelé vyřadí z evidence. To může ohrožovat bezpečnost cestujících. 
    

V současnosti je v Česku registrováno 20.416 autobusů, což je o 85 vozidel více, než na začátku loňského roku. Tuzemští dopravci loni koupili 949 nových autobusů a 222 ojetých z dovozu. Zhruba stejný počet jich potom vyřadili.
    "Pokud dochází více méně k obnově vozového parku, jako tomu bylo u autobusů, tak se průměrný věk parku alespoň nezvyšuje. Pokud by však místo ojetých byly poprvé registrovány nové autobusy, průměrný věk by se při stejném počtu vyřazených vozidel snížil," uvedl ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek. 
 

    Podle policejního prezidia kontrolují policisté stav autobusů v rámci běžných silničních kontrol. Na jejich technický stav se také zaměřují při mimořádných akcích, specializovaných na vozy s hmotností nad 3,5 tuny. Autobusům věnují zvýšenou pozornost především v letních měsících, kdy prověřují především na to, zda řidiči dodržují předepsané přestávky na odpočinek. V loňském roce připadalo na 1000 nehod autobusů 4,3 mrtvých. Rok předtím to bylo sedm usmrcených. 
 

    V sousedním Rakousku bylo v roce 2006 provedeno celkem 65.911 kontrol technického stavu nákladních vozů, přívěsů a autobusů, z toho poloviny rakouských a poloviny zahraničních. V téměř dvou pětinách případů byly zjištěny tak závažné nedostatky, že jim byla povolena jen cesta do nejbližšího servisu, u zhruba pětiny bylo dokonce nařízeno odebrání poznávací značky. Čísla jsou tak vysoká proto, že Rakušané kontrolují převážně vozidla, která jsou předem při vizuálních kontrolách vytipována jako podezřelá.

20.březen 2008