Kategorie
Značky
Regiony
 
 

AUTOSALON BRNO 2009 slibuje přehlídku supersportů

Na výstavišti v Brně bude od pátku k vidění řada malosériových značek, oznámil zástupce BVV Jiří Svoboda. Jaké chuťovky BVV slibují?

ARTEGA GT
Čtyři metry dlouhý německý sportovní vůz byl navržen jako alternativa slavného Porsche 911. Již na první pohled přitahuje jeho vzhled, pod kapotou se skrývá šestiválec s výkonem 300 koní umístěný uprostřed. Hlavním lákadlem by ale měl být hlavně jeho jízdní projev. Ten se opírá především o velmi nízkou hmotnost – která činí pouhých 1 116 kilogramů. Toto dvoumístné kupé dokáže jet až 273 km/h a zrychlí z klidu na 100 km/h během pouhých 4,8 sekundy, přičemž spotřeba by se měla pohybovat okolo 8,9 l/100 km.
 
ASTON MARTIN
Luxusní kupé 2+2 pro cestování na dlouhé vzdálenosti s nezaměnitelným stylem a dvanáctiválcovým motorem – to je Aston Martin DB9. Šestilitrový motor disponuje největším výkonem 477 koní a je naladěn především pro nejvyšší možnou míru komfortu. I přesto, že je DB9 nesmírně rychlým vozem, nedílnou součástí jeho projevu je právě komfort. Aston Martin V8 Vantage je kupátkem, které je vstupní branou do světa exkluzivních vozů této značky. Již z názvu je patrné, že tento dvoumístný automobil je poháněn osmiválcovým motorem. Je umístěn vpředu a disponuje objemem 4,7 litru. Výkon 426 koní je přenášen na kola zadní nápravy. Za pozornost stojí nejen vyvážený vnější vzhled tohoto vozu, ale také pečlivost věnovaná zpracování každého jednotlivého detailu.
  
BITTER
Firma Bitter se zabývá přestavbami velkých sedanů koncernu GM. Malá německá automobilka patří k méně známým výrobcům sportovně-luxusních aut. Erich Bitter se zabývá úpravami různých modelů značek General Motors už od 70. let. V současné době provádí úpravy výhradně na bázi australských Holdenů, které jako jediná firma v Evropě nabízí s plnou zárukou společnosti GM. Pro model Vero Sport posloužil jako technický základ osmiválcový Holden Commodore. Sportovní sedan vyšší střední třídy se zadní poháněnou nápravou disponuje třemi motorizacemi od V6 s výkonem 265 koní až po V8, která má výkon 600 koní. Bitter Vero se vyznačuje zušlechtěným interiérem a mimořádnou dávkou exkluzivity. Nyní je možné zakoupit tento vůz díky společnosti IBS motor také v České republice.
 
GUMPERT APOLLO
Supersportovní německý vůz Gumpert Apollo byl navržen s cílem minimalizace hmotnosti. Díky rozsáhlému použití hliníku a karbonu se posunula pohotovostní hmotnost až na hranici 1,2 tuny. Dvojitě přeplňovaný osmiválec 4,2 litru, umístěný za sedadly, disponuje výkonem 650 k. Nejvyšší rychlost má hodnotu 360 km/h.
 
INNOTECH CORVETTE
Nadšenci pro sportovní vozy, kteří vyhledávají atraktivní tvary karosérie v kombinaci se skvělými výkony, najdou v expozici společnosti CONSTRUCT ve světové premiéře vystavený vůz INNOTECH Corvette. Tato modelová řada vychází z Corvette C6 coupe and kabriolet a je vybavena technologicky nejprogresivnějšími koly na světě, která zlepšují jízdní vlastnosti, zkracují brzdnou dráhu, zlepšují zrychlení a snižují spotřebu paliva. Vzhled vozu budí pozornost již na první pohled, stejně tak jako jeho výkony či vzhůru výklopné dveře.
 
KAIPAN 15
Kaipan 15 je přímým pokračovatelem Kaipanu 14. Ačkoliv se mu velmi podobá a má téměř shodnou karoserii, je to zcela jiný vůz. Na rozdíl od typu 14, který je přestavbou Škody Favorit, je patnáctka vyvinuta jako kompletně nový vůz. Standardním motorem je čtyřválec 1,4 litru z vozu Škoda Fabia.
 
LAMBORGHINI
Lamborghini Gallardo LP560-4 – výkon 560 koní a pohon všech kol – to jsou údaje, které je možné vyčíst z názvu tohoto vozu. Kromě uzavřeného provedení bude k vidění také otevřená verze Spyder s mimořádně působivou siluetou. Oba modely ukrývají uprostřed umístěný desetiválec. Zcela výjimečný vůz slyší na jméno Lamborghini Murciélago LP670-4 SuperVeloce. Jedná se o speciální verzi této modelové řady, jež se ve srovnání se „standardním“ provedením LP640-4 vyznačuje nejen výkonem zvýšeným na respekt budících 670 koní, ale rovněž o 100 kg sníženou hmotností a optimalizovanou aerodynamikou. Toto monstrum s pohonem všech kol dokáže jet nejvyšší rychlostí 342 km/h a akcelerovat z klidu na 100 km/h během pouhých 3,2 sekundy.
 
PAGANI ZONDA
Na Autosalonu Brno 2009 bude k vidění originální Pagani Zonda – vůz který patří k vrcholům světové automobilové produkce. Tento excentrický, promyšlený a fantasticky zpracovaný automobil je postaven, aby svému řidiči poskytl jinde nepoznané zážitky ze sportovní jízdy. Pro pohon Horacio Pagani, zakladatel a konstruktér v jedné osobě, zvolil výhradně dvanáctiválce Mercedes-Benz.
 
RADIAL
Další žhavou novinkou AUTOSALONU BRNO 2009 je světová premiéra závodního vozu Radical SR3RS. Radical je anglická značka ryze sportovních vozů, poháněných motory z motocyklů Suzuki Hayabusa, s výkonem od 205 do 460 koní. Hmotnost se pohybuje kolem 550 kg. Nepřetržitý vývoj na závodních tratích dělá z Radicalů nejrychlejší vozy na světě homologované pro běžný provoz.
 
SPYKER
Mezi nejextravagantnější automobily na AUTOSALONU BRNO 2009 bude patřit i Spyker C8. Tento automobil poháněný modifikovaným osmiválcem Audi zaujme velmi propracovaným interiérem, v němž zaujme například i čtyřpaprskový volant.
 
WIESMANN
Wiesmann je malá německá firma zabývající se výrobou sportovních roadsterů a kupé využívajících techniku BMW.  V Brně bude vystaven jejich nejvýše postavený model Wiesmann MF5. Toto kupé má pod dlouhou přední kapotou desetiválcové srdce pocházející z BMW M5. Jeho výkon 507 koní se přenáší na zadní kola. Pohotovostní hmotnost tohoto nepřehlédnutelného a nezaměnitelného vozu činí pouhých 1 395 kg. Není tedy divu, že je schopen jet nejvyšší rychlostí 310 km/h a zrychlit z klidu na 100 km/h za 3,9 sekundy.
 
YES
Další novinkou, která se představí v oficiální české premiéře, je dvoumístný roadster Yes s odnímatelnou střechou, sportovním podvozkem a s motorem Audi V6 generující výkon 255 až 355 koní. Automobil je 3,8 metru dlouhý, motor je umístěn před zadními koly. Výrobce udává suchou hmotnost bez náplní 890 kg. Právě ta je příčinou, proč je výkonnější provedení schopno zrychlit z klidu na 100 km/h během 3,9 s a jet největší rychlostí 280 kilometrů za hodinu.
13.červen 2009