Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Autotec 2008 – hitem jsou alternativní pohony

Dvanáctý ročník veletrhu užitkových vozidel Autotec má za sebou novinářský den a dnes otevřel pro veřejnost. Jaké akce se včera na výstavišti uskutečnily? A co bylo k vidění?

  

Autosalon zahájila v úterý ráno konference Sdružení automobilového průmyslu. Jeho představitelé výhlásili výsledky soutěže Automobilka roku 2007. Vítězy se staly Škoda Auto a Iveco Czech republic. Ocenění letos získaly také firmy Continental Automotive, Benteler a Kovohutě Příbram nástupnická. Své novinky pak v areálu výstaviště začalo předvádět novinářům a od středy i veřejnosti 600 vystavovatelů z 26 zemí. Hlavním tématem letošního Autotecu byla alternativní paliva. Některé značky ukázaly vozidla na zemní plyn, jiné přišly s hybridními pohony.

Hlavními vystavovateli je v Brně skupina sedmi největších výrobců nákladních aut, tedy Iveco, MAN, DAF, Mercedes-Benz, Scania, Renault a Volvo. Nechybějí ani české značky Avia a Tatra a výrobci autobusů Irisbus a SOR. Vedle toho se na výstavě objevily i značky osobních vozů dodávající automobily i do kategorie lehkých užitkových vozů.

 

Kamiony na plyn

Francouzský Renault Trucks předvedl nové nákladní vozy na zemní plyn. Jsou dražší než vozy na naftu, podle výrobce se ale pořizovací náklady rychle vrátí v úspoře za spotřebu. Oproti naftě mají tato auta přibližně o třetinu nižší náklady, jsou méně hlučné a ekologičtější. Francouzi v Brně představili také novou generaci své nákladní vlajkové lodi Renault Magnum. Změny oproti dřívější verzi se týkají jak vnějšího designu, tak zcela nového uspořádání interiéru. Auto má například o 20 centimetrů vyšší střechu. Renault Trucks loni v Česku a na Slovensku prodal skoro 2000 vozů. Je tak na šestém místě v prodeji francouzské značky v Evropě. Celkem automobilka na starém kontinentu prodala asi 40 000 vozů.

 

Iveco Daily CNG

Během veletrhu se návštěvníci můžou setkat i s novinkami značky Iveco. Tou hlavní byl následovník jednoho z vozů střední váhy – nové EuroCargo. K dalším tahákům patří nové off-roady Iveco – Massif a Daily 4×4. „Naše zkušenosti v technologiích na zemní plyn reprezentuje zde v Brně dodávka Daily CNG,“ řekl na úterní tiskové konferenci ředitel značky Aleš Konrád. Iveco bylo letos s  Irisbusem a Fiat Professional součástí společného stánku společnosti Fiat Group, který se řadil se svou rozlohou 3000m2 mezi největší na veletrhu.

 

Hybridní bus na etanol

Scania jako první výrobce těžkých nákladních vozidel představila novou řadu motorů splňující požadavky normy Euro 5 bez následné úpravy výfukových plynů. Nově představené motory se prý vykazují vysokým výkonem bez negativního dopadu na spotřebu paliva. Švédové se již nyní postupně připravují na splnění požadavků normy Euro 6. Dalším trendem, který se v oblasti nákladní dopravy začíná stále více prosazovat, jsou hybridní pohony. Scania ukázala hybridní etanolový autobus, který údajně dokáže snížit emise CO2 až o 90 procent a je schopen ušetřit až 25 procent paliva. Nový hybridní koncept využívá běžný autobusový motor a navíc nabízí volbu paliva – motor může být upraven pro provoz na etanol, naftu nebo plyn.

 

Volvo mělo Fuelwatch

Středem pozornosti na stánku značek Volvo Truck a Volvo Buses byl program zvaný „Fuelwatch”, který učí, jak snižovat náklady za pohonné hmoty a jak šetřit životní prostředí. Novinkou byla také nová převodovka I-Synch. Je speciálně vyvinuta pro spojení s motorem modelu FL a údajně poskytuje hladké řazení s optimálním výběrem převodového stupně. Představen byl také zájezdový autobus Volvo 9700, který vyhrál mezinárodní soutěž o nejlepší dálkový autobus roku 2008.

 

Lehčí Avie a Superb
Čím se v Brně předvedli domácí výrobci? Letňanský výrobce nákladních aut Avia oznámil, že chce v budoucnu vyrábět i lehčí vozy než současné náklaďáky. Firma chce tyto vozy dodávat ve spolupráci s dalšími výrobci, se kterými nyní jedná. Na veletrhu automobilka poprvé představila nákladní vozy se vzduchovým pérováním, které umožňuje jejich nasazení na delší trasy. Vývoj technologie trval dva roky. Škoda Auto obohatila výstavu studií užitkové varianty nové Škody Superb. Nešlo o provedení kombi, ale již v Ženevě představený sedan/hatchback s unikátním systémem otvírání pátých dveří Twin door, který byl vybavený mřížkou za druhou řadou sedadel.

Erich Handl, Brno

14.červen 2008