Kategorie
Značky
Regiony
 
 

BMW rozšíří továrnu v Maďarsku

Evropská unie přikázala automobilkám ukončit výrobu spalovacích motorů do roku 2035 a výrobci vozidel narychlo hledají lokality pro výrobu baterií pro elektromobily. Největší Volkswagen se stále rozhoduje mezi Českou republikou a Polskem, jeho konkurent BMW rozšíří svoji novou maďarskou továrnu o montážní linku pro vysokonapěťové baterie.

Bude se nacházet v reálu továrny v Debrecíně, jehož výstavba začala přibližně před půl rokem.

BMW Group vytvoří dalších více než 500 pracovních míst a do výstavby a spuštění provozu celého závodu do konce roku 2025 investuje přes dvě miliardy eur. Milan Nedeljković, člen představenstva BMW pro výrobu, uvedl:

„V Debrecínu stavíme nejmodernější výrobní závod na světě. Naše investice podtrhují náš systematický přístup k zavádění elektromobility.“ Nová oznámení přivítala také maďarská vláda: „Továrna v Debrecíně je symbolem úspěšné maďarské ekonomické politiky posledních dvanácti let. Závod kombinuje ochranu životního prostředí a konkurenceschopnost, a to je mnohem více, než jsme původně plánovali,“ řekl ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó.

V Debrecínu se bude nová generace cylindrických bateriových článků montovat do bateriového pouzdra – kovového rámu, který se později integruje do podvozku vozu. Oficiální zahájení výroby šesté generace vysokonapěťových baterií proběhne v roce 2025 souběžně se zahájením výroby nových vozů. Všechny baterie pro vozidla z továrny Debrecín budou montovány přímo na místě. Nový výrobní závod se bude rozkládat na ploše přibližně 140 000 m2. S novou generací baterií se má dojezd Bavoráků s označením NEUE KLASSE prodloužit až o 30 procent a rychlost nabíjení bude až o 30 procent vyšší. Při jejich výrobě používá automobilka kobalt, lithium a nikl, které obsahují určitý podíl druhotných surovin, tj. surovin, které se netěží nově, ale jsou již v oběhu.

 

Zdroj: BMW
30.listopad 2022