Kategorie
Značky
Regiony
 
 

BPS Bicycle: 2800 kol pro švýcarskou armádu

Šumperská společnost BPS Bicycle Industrial, která se řadí mezi přední tuzemské producenty jízdních kol, v lednu dokončila výrobu 2800 jízdních kol pro švýcarskou armádu.

Na speciálně konstruovaných kolech budou jezdit příslušníci švýcarské pěchoty. ČTK to řekl ředitel společnosti BPS Pavel Veselovský. Švýcarská armáda jízdní kola pod oficiálním názvem Swiss Army Bike používá již od roku 1905 a pravidelně je modernizuje.

Armádní kola jsme vyrobili pro švýcarskou společnost Velobility, která zvítězila v tendru vyhlášeném švýcarskou armádou. Výroba byla náročná, protože tato kola musí splňovat velmi vysoké nároky jak na kvalitu dílů, tak i na montáž," uvedl Veselovský. Technici švýcarské armády v Šumperku kontrolovali celý výrobní proces včetně toho, zda jsou všechny šrouby utaženy správným krouticím momentem. "Zaměřili se také na funkčnost řazení, hydraulických brzd, osvětlení i balení celého kola," podotkl Veselovský.
Šumperská společnost BPS Bicycle Industrial se zabývá výrobou a montáží jízdních kol a elektrokol. Nyní dokončuje dodávku 2800 bicyklů pro švýcarskou armádu. Snímek je z 8. února.
 
Základ nového kola pro švýcarskou armádu tvoří odolný hliníkový rám, který díky speciální konstrukci má pouze jednu univerzální velikost. Nový model Swiss Army Bike z dílny šumperské firmy má řazení i dynamo integrované v nábojích kola, hydraulické brzdy, nechybí mu speciální světlomet, nosič i brašny na základní nářadí a vojenskou výbavu. Na rozdíl od moderních horských kol nemá armádní bicykl pružnou přední vidlici. Rám armádního kola má černou barvu.


"Nové armádní kolo v základních rysech kopíruje předešlé modely. Zakázka pro švýcarskou armádu je pro nás velkou referencí, jelikož jsme museli prokázat špičkovou kvalitu, což má v naší branži obrovský význam," podotkl Veselovský, podle kterého by šumperská firma BPS Bicycle Industrial letos měla pro švýcarskou armádu vyrobit ještě jednu sérii kol, která bude čítat zhruba 1300 kol.
 
Cenu jednoho kola Swiss Army Bike, jehož řidítka zdobí helvétský kříž, Veselovský neupřesnil. "Kvůli použití vysoce kvalitních dílů je cena vyšší než u standardních modelů a pohybuje se v desítkách tisíc korun. Každé kolo má svoje evidenční číslo," podotkl Veselovský.
Společnost BPS Bicycle Industrial v Šumperku ročně vyrobí zhruba 90.000 jízdních kol, z nichž drtivá většina míří na export hlavně do Německa, Rakouska a Belgie. Jejím vlastníkem je rakouská firma BTM Bike Trading, GmbH, která je zároveň hlavním odběratelem šumperského podniku.
21.únor 2013