Kategorie
Značky
Regiony
 
 

BRANO stěhuje výrobu z Rakovníka na Opavsko

Společnost BRANO přestěhuje výrobu automobilových zvedáků z Rakovníka do Hradce nad Moravicí na Opavsku. Přesun výroby má zlepšit ekonomiku strojírenské firmy, která už v Rakovníku nebude od zprostředkovatelských agentur najímat 150 pracovníků. O stejný počet naopak posílí kmenové stavy svých zaměstnanců v Hradci, řekl generální ředitel Pavel Juříček.

Výrobce autodílů Brano se z předchozího 30milionového čistého zisku propadl loni do předběžné ztráty 40 až 50 milionů korun. Celá skupina Brano Group vykáže více než stomilionový meziroční pokles zisku na asi 200 milionů korun. 
 
V sídle mateřské firmy v Hradci nad Moravicí umístí Brano celou výrobu zvedáků, která představuje asi 4,5 milionu výrobků, zatímco v Rakovníku zůstane zachována pouze stávající výroba automobilových pedálů. Kvůli přemístění výroby firma buduje v Hradci novou halu. Fyzický převod výroby zvedáků potrvá asi tři měsíce a plánuje se od dubna.
    "Stěhování souvisí s racionalizací nákladů. Je to jeden z kroků, aby se náklady firmy snížily. Dalšími kroky jsou jednání s odběrateli, aby bylo uznáno prokazatelné navýšení materiálových nákladů, nebo částečná automatizace výroby, která by měla by měla přispět k vyšší produktivitě práce," řekl finanční ředitel René Hilscher. 
 
    Podle Juříčka tím firma zlepší nejen ekonomiku, ale vyřeší i problémy s externími pracovníky na Rakovnicku. "Externí zaměstnanci jsou dneska dražší než vlastní, jejich spolehlivost docházky do zaměstnání je velmi omezená a řízení těch lidí je podstatně obtížné a tím se vyvolávají vícenáklady," dodal. Firma v Rakovníku podle Juříčka zruší všech 150 externích pracovníků, 340 kmenových zaměstnanců tam ale podle něj zůstane a bude vyrábět pedály. "V Hradci potřebujeme asi 150 zaměstnanců, v této chvíli máme nabráno asi 60 až 70 lidí, kteří se zaučují a částečně jsme některé typy zvedáků přestěhovali sem," dodal. 
 
    Společnost Brano očekává za loňský rok ztrátu mezi 40 až 50 miliony korun, když v roce 2006 vytvořila zisk kolem 30 milionů korun a v 2005 byla na nule. Skupina Brano Group očekává předběžně zisk po zdanění asi 200 milionů korun proti 317 milionům o rok dříve. Celkové loňské tržby vzrostly o desetinu na 4,46 miliardy korun.
    "Je to dáno tlakem zákazníků na ceny, které se snaží snižovat, je to dáno tím, že bohužel nechtějí všichni akceptovat nárůst cen materiálů, rostou energie, mzdy a posiluje kurz koruny. Zisky automobilek neustále rostou, zejména v Evropě, a hospodářské výsledky jejich dodavatelů stále klesají, spousta z nich skončila ve ztrátě a jsou na pokraji bankrotu," poznamenal Hilscher. 
 
Firma Brano je součástí BRANO GROUP, které má závody a pracoviště v Hradci nad Moravicí, Jablonci nad Nisou, Jilemnici, Rakovníku, Olomouci, Zubří, Litovli, Ostravě, Jičíně a Novém Boru. Pobočky a kanceláře má i v zahraničí. Brano Group zaměstnává celkem asi 2400 lidí, z toho 2300 mateřská firma Brano. Průměrná mzda v podniku je asi 17.500 korun, což je zhruba 2500 korun pod mzdovým průměrem v Moravskoslezském kraji. Firmu ovládá opavský podnikatel Pavel Juříček.
4.duben 2008