Kategorie
Značky
Regiony
 
 

BRNO PŘILÁKALO DALŠÍ JAPONSKOU INVESTICI

Jeden z nejvýznamnějších světových výrobců ložisek Daido Metal si vybral pro stavbu svého nového závodu brněnskou Černovickou terasu. Dnes byla podepsána smlouva s městem o koupi pozemku. Investice společnosti Daido Metal dosáhne téměř 400 milionů korun a závod v první fázi zaměstná až 100 lidí. Výroba by měla být spuštěna už začátkem příštího roku.
 
„Česká republika má dnes v Evropě v oblasti automobilového průmyslu velmi silnou pozici, ostatně své výrobní závody zde mají i mnozí naši odběratelé. Produkce českého závodu ale bude pokrývat poptávku celého evropského kontinentu zemí střední Evropy, tak celého kontinentu,“ řekl Issei Yoshida, generální ředitel Daido Metal Europe.
 
„Příchod společnosti Daido Metal do Brna je důkazem toho, že město nabízí zahraničním investorům kvalitní zázemí a dobře připravenou průmyslovou zónu. Doufám, že se brzy ohlásí další zahraniční investoři, kteří v Brně využijí jak velice slušnou geografickou polohu, tak dostatek kvalitních lidských zdrojů,“ říká Richard Svoboda, primátor města Brna.
„Tato investice přinese městu kromě nových pracovních míst také nové technologie a cenné know-how,” upozorňuje Alice Tomášková, projektová manažerka agentury CzechInvest, a dodává: „Daido Metal Czech už také zvažuje úzkou spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně, což je trend, který je třeba podporovat. Investor nejdřív přijde s výrobním závodem a poté, co se seznámí s prostředím a s vysokou úrovní našich odborníků, začne zvažovat i přesun vývojových aktivit.“
Nový závod vyroste v blízkosti dalších dvou japonských firem na Černovické terase – v dubnu zde položila základní kámen svého nového závodu společnost Daikin, jeden z nejvýznamnějších výrobců klimatizačních zařízení pro průmyslové a domácí použití na světě, na konci roku by se měla rozběhnout výroba komponentů pro klimatizace v Ohmori Technos Corporation.
 
Společnost Daido Metal byla založena v roce 1939, kdy byl zahájen provoz továrny Nakagawa ve městě Nagoya. V roce 1951 se společnosti podařilo rozjet masovou výrobu kluzných ložisek. Během posledních 50 let se společnost Daido Metal stala vedoucím výrobcem kluzných ložisek pro různé použití v automobilovém, lodním a jiném průmyslu.  Dodávky pro automobilový průmysl představují v současnosti více než 60 % obratu celé firmy. Společnost má 5 výrobních závodů v Japonsku, 6 v Asii, 1 v USA a 2 v Evropě (Velká Británie a Černá Hora) a zaměstnává téměř 4000 lidí.
14.říjen 2005