Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Částicové filtry pro diesely hrozí od 2009

Nová auta s naftovým motorem budou zřejmě muset být už za dva roky povinně vybavena částicovým filtrem. Evropské komisi to navrhli její právníci.

„Všechny nové dieselové motory budou muset mít tento filtr od poloviny roku 2009. Cílem je omezit emise karcinogenních výfukových plynů,“ říká se v návrhu. Ten se ale bude týkat i vozidel, která jsou již v provozu. Ta budou muset být dovybavena filtry do roku 2011. „Nemyslíme, že by regulace omezila konkurenceschopnost evropského průmyslu,“ řekl před Vánocemi evropský komisař pro obchod Günter Verheugen.

Výrobci s ním ale nesouhlasí: „Cíle této nové legislativy jsou příliš ambiciózní, bude těžké je splnit. Přitom budou také kontraproduktivní při omezování kysličníku uhličitého do ovzduší,“ reagoval generální sekretář Evropské asociace automobilových výrobců Ivan Hodač. Podle jeho slov by mohly nové zákony představovat riziko pro trh malých aut s dieselovým pohonem. „Cena takového malého auta může kvůli filtru vzrůst až o 900 eur a to ho znevýhodní oproti vozu s benzínovým motorem. Ten přitom produkuje mnohem více CO2 než naftový agregát,“ uvedl Hodač.

29.prosinec 2006