Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Ceremonie v nošovické továrně

V montážní hale nošovického Hyundaie se v pondělí ozval zvuk slavnostních fanfár a potlesk zaměstnanců.  Při oficiální zahajovací ceremonii promluvil ministr Martin Říman i hejtman Evžen Tošenovský.

Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC), plánuje v příštím roce vyrobit 185.000 vozidel. Výrobní kapacita továrny je nyní 200.000 vozidel ročně. Nižší produkce v příštím roce nesouvisí se světovou finanční krizí, ale s postupným náběhem výroby. Novinářům to dnes řekli představitelé firmy. Výstavbu první evropské automobilky Hyundai provázely problémy, firma při ní vícekrát porušila stavební zákon.
 
Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana je Hyundai tak velká investice a významná produkce, že po najetí na plnou kapacitu 300.000 vozů ročně bude mít vliv na HDP ve výši kolem jednoho procenta ročně a plusové saldo do obchodní bilance ve výši asi 50 miliard ročně. "Česká republika najetím Hyundaie převezme po Slovensku pomyslnou první příčku, co se týče produkce ve výrobě automobilů na jednoho obyvatele ve výši skoro 130 vozů," uvedl na tiskové konferenci Říman.

 

Dosluhující hejtman Evžen Tošenovský vyjádřil naději, že místní lidé po čase zapomenou na nepříjemné období výstavby. "Největší problém bylo majetkově scelit území, to bylo to nejhorší. Určitě bychom mohli hledat mnohem lepší umístění. Tady to ale není podhůří, je to průmyslová část od samého začátku. Trochu se usmívám, že nikdo nebojoval v dobách socialistických proti pivovaru Radegast, který byl brutálně vržen do Nošovic a má mnohem větší vliv," řekl novinářům Tošenovský.

 

Podle šéfa automobilky by světová finanční krize neměla výrobu závodu výrazně ovlivnit. Porušování stavebního zákona při výstavbě, za které automobilku kritizují ekologové, pak Kim Ok-čo zdůvodnil zdokonalováním projektové dokumentace. "Původní plán souvisel s dokumentací, která pocházela z roku 2005. Později došlo ke zdokonalení projektu s úmyslem ušetřit náklady. Změny se ale týkaly minima hal, realizovali jsme to zlepšení, což se dostalo do konfliktu se stavebním zákonem," uvedl.
21.listopad 2008