Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Česká ekonomika se zatím vyhnula poklesu

Český statistický úřad vydal předběžný odhad vývoje české ekonomiky v Q2´22, podle něhož reálný HDP vzrostl o 0,2 % oproti předchozímu kvartálu. Medián tržního odhadu počítal s poklesem o 0,4 %, náš byl optimističtější na +0,5 %. V meziročním srovnání, ovlivněném efektem pandemických lockdownů, ekonomika vzrostla o 3,6 %.

Výsledek potvrzuje naší dosavadní prognózu, že česká ekonomika v první polovině roku ještě z jisté setrvačnosti vykáže robustní tempo. Ve výsledku se mísí zvyšování aktivity, kdy se ekonomika stále ještě vzpamatovává z pandemického šoku, a negativní vliv války na Ukrajině.

Dle doprovodného komentáře od ČSÚ k růstu přispěla hlavně domácí poptávka, především pak v odvětví služeb, konkrétně v segmentu obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství – během pandemie silně zasažených sektorů.

Na druhé straně ale pozorujeme negativní dopad války do ekonomiky v podobě cenového šoku, nejistoty do budoucna a narušení v zahraničním obchodu. Negativně na malou otevřenou českou ekonomiku působí také upadající globální poptávka.

Zmíněné negativní šoky jsou reflektovány v komentáři ČSÚ. Zahraniční poptávka působila negativně, pravděpodobně více než jsme se obávali, a průmysl se stavebnictvím mezičtvrtletně pouze stagnovaly. Průmysl před poklesem zachránilo oživení produkce automobilů během května a června.

Co se týče indikací o struktuře HDP, krátký komentář od ČSÚ ukazuje, že nebýt aktuálně více volatilní složky zahraničního obchodu, výsledek HDP by byl příznivější. Pro další tempo ekonomiky důležité složky dopadly smíšeně. Zaměstnanost mezičtvrtletně vzrostla, mezičtvrletní změna fixních investic ale explicitně zmíněna není.

Současně s Českem dnes ráno reportují i další evropské země. Zatím je trend spíše takový, že HDP skončilo nad odhady. Například ve Francii HDP mezikvartálně vzrostl o 0,5 (medián 0,2 %) nebo Španělsko o +1,1 % (medián 0,4 %). Pro českou ekonomiku zajímavý výsledek Německa, z důvodu úzkého napojení na tamní hospodářství, ještě není známý, odhad trhu počítá s 0,1%.

Do zbylých dvou kvartálů letošního roku se naše prognóza ubírá pesimistickým směrem. Víceméně všechny příchozí předstihové indikátory signalizují zpomalení ekonomické aktivity či dokonce pokles. Českou ekonomiku zpomalí cenový šok a výpadky dodávek plynu v kritických zimních měsících, kvůli kterým očekáváme recesi v průmyslovém sektoru. Podporu již neposkytne spotřeba domácností.

Důvěra spotřebitelů se v posledních měsících silně propadla a domácnostem v průběhu roku ještě vzrostou účty za energie. Složitou situaci řady domácností ale bude tlumit fiskální pomoc. Po dnešním předběžném výsledku držíme nadále naší prognózu růstu ekonomiky letos o 2,5 % a v příštím roce o 0,9 %.

Zdroj: Raiffeisenbank, David Vagenknecht, analytik
29.červenec 2022