Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Český autoprůmysl v mezinárodním projektu

Celkem 385 společností ze sedmi zemí EU, včetně Česka, se během tří let zapojilo do projektu AutoNet určeného k rozvoji nadnárodní spolupráce firem v automobilovém průmyslu a zaměřeného hlavně na výzkum.

AutoNet je spolufinancován Evropským regionálním rozvojovým fondem (ERDF). Mezi uzavřenými dohodami, které projekt za více než dva miliony eur (přes 50 milionů korun) přinesl, je například spolupráce Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava se Slovenskou technickou univerzitou v Bratislavě na společném výzkumu alternativních pohonů. Včera o tom informovali zástupci Moravskoslezského automobilového klastru, který byl koordinátorem projektu v ČR.

Projektový manažer klastru Dominik Kovalčík sdělil, že nejvíce firem, které se AutoNetu zúčastnily, bylo z Itálie. Z ČR se do projektu zapojilo 40 společností – například Brano, Brembo Czech, Cromodora Wheels, Smartplast, Solea CZ, Swell či Visteon Autopal.

Výkonný ředitel klastru Ladislav Glogar řekl, že Česko se od jiných zemí střední Evropy odlišuje tím, že zde zhruba polovinu objemu výroby v automobilovém průmyslu představují dodavatelské firmy, jinde mají větší podíl výrobci aut. „Na jedné straně je výhoda v tom, že dodavatelé nejsou zaměřeni na jednu značku. Nevýhoda je, když se nedaří v rámci Evropy více značkám,“ řekl Glogar.

Ve Slezsku a na severní Moravě jsou podle něj společnosti, které jsou stabilní, rozvojové a garantují rozvoj kraje. „Firmy, které dodávají přímo automobilkám, mají řadu nových zakázek, které by se měly pozitivně odrazit v časovém horizontu, řekněme, do dvou let, při náběhu nových modelů,“ míní ředitel. Uvedl, že automobilový průmysl v lednu v Evropě zaznamenal pokles prodeje.

Více postihl výrobce menších automobilů, přičemž českých automobilek Hyundai i Škoda se ale tento pokles příliš nedotkl. „Důležité je vždycky v obdobích, kdy produkce neroste, snažit se získat nové zakázky. Dnes tu zakázku získáte a za dva roky nebo za rok a půl ji budete realizovat,“ řekl Glogar.

28.únor 2013