Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Číňané a Rusové prý chtějí koupit Volvo

Americký Ford vyjednává o prodeji automobilky Volvo s čínským investorem. Podle listu Dagens Industri je také ve hře ruský kupec. Švédský producent luxusních aut by se tak mohl dostat pod kontrolu východních podnikatelů.
 
V případě čínského investora by se mělo podle dostupných informací jednat o Šangajskou automobilovou továrnu. Ford ale zatím informace popírá: Už od konce minulého roku říkáme, že Volvo není na prodej. Automobilka sice nevykazuje optimální ekonomické výsledky, ale snažíme se její ekonomiku zlepšit,“ uvedl šéf mateřské firmy Alan Mullaly. Jenže to si nemyslí největší akcionář Fordu Kirk Kerkorian, který se nechal slyšet, že by chtěl z Volva vidět více „peněžní hotovosti“. A tak se o švédskou firmu zajímají investoři, kromě východních automobilek se již déle hovoří o německém BMW nebo japonské Mazdě.
 
Pravdou je, že se Volvo Car Corporation nachází ve špatné hospodářské situaci. Hodlá propustit 2000 ze svých 25 000 zaměstnanců. Propouštění je největší v historii společnosti a má firmě pomoci vyrovnat se s poklesem na automobilovém trhu a nárůstem cen surovin. Z celkového počtu propuštěných bude 1400 úředníků a 600 dělníků. Nejvíce se propouštění dotkne Švédska, odkud bude muset odejít 1200 zaměstnanců. Dokončeno by mělo být v příštích šesti měsících.

 

    Volvo má problémy hlavně kvůli poklesu dolaru a rostoucím cenám oceli. "Dříve jsme to vyrovnávali omezením nákladů a programy zlepšení výkonnosti. Kvůli pokračujícímu poklesu amerického trhu, růstu cen surovin a slabým tržním podmínkám v Evropě se však situace zhoršila," uvedla automobilka v prohlášení. Firma vyrobí ročně zhruba 450 000 vozů. Ford koupil Volvo v roce 1999. V prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila švédská automobilka se ztrátou před zdaněním 151 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč). Ford už kvůli finančním problémům prodal některé své luxusní značky, jako Aston Martin, Land Rover a Jaguar.
7.červenec 2008