Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Číňané koupili část Saabu

Čínská firma Beijing Automotive Industry Holdings (BAIC) koupila část majetku švédské automobilky Saab, která je divizí americké General Motors.

BAIC získá hlavně některé technologie výroby motorů a automobilů a část výrobního vybavení. Bližší detaily ohledně ceny či načasování koupě čínská společnost neposkytla.
    BAIC má podle dohody získat duševní vlastnictví a technologie výroby sedanů 9-5 a 9-3 a část vybavení na výrobu těchto modelů. Saab má také podpořit BAIC při výrobě vlastní značky automobilu. "Dohoda je důležitým milníkem ve spolupráci BAIC se Saabem. Položila také velmi dobré základy pro další možnou spolupráci obou stran," uvedla BAIC v prohlášení. 

    Mluvčí Saabu upozornila, že ohlášená transakce příliš nesouvisí s probíhajícími rozhovory o prodeji automobilky jako celku. Odmítla však jmenovat potenciální zájemce o převzetí celého Saabu. "Dohoda s firmou Beijing nikterak neohrožuje prodej Saabu novému vlastníku," zdůraznila mluvčí.
    O převzetí Saabu projevil zájem mimo jiné nizozemský výrobce sportovních vozů Spyker. Generální ředitel Spykeru Victor Muller o víkendu uvedl, že firma o koupi Saabu stále jedná.
    BAIC je pátým největším čínským výrobcem
. Firma se akvizicí přiřadila ke Geely Automobile a dalším čínským firmám, které se snaží získat západní značky, a co nejvíce tak vytěžit z prudkého poklesu automobilového průmyslu po celém světě.
 
    "BAIC je jednou z mála čínských automobilových skupin, která ještě nemá žádnou vlastní automobilovou značku. Ačkoli je platforma Saabu stará, je pro BAIC důležitá, protože firma tak konečně může získat něco, co může později použít pro své vlastní automobily," uvedl analytik John Zeng ze společnosti IHS Global Insight.
    GM na počátku tohoto měsíce uvedla, že pokud nenajde do konce prosince zájemce o Saab, bude nucena postupně ukončit činnost značky. V ohrožení je tak kolem 4500 zaměstnanců, napsaly agentury AP a Reuters.
24.prosinec 2009