Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Číňané ovládli mediální agenturu Médea

Čínská skupina CITIC získává většinový podíl v zadlužené mediální agentuře Médea, které doposud kraloval mediální podnikatel Jaromír Soukup, píše Mediář. Médea zastupuje v reklamě řadu automobilových značek, například Hyundai nebo Opel.
Číňané se naproti tomu stahují z jeho médií – tedy vydavatelství Empresa Media a TV Barrandov.

Jde o naplnění dohod z loňského července. Podle nich měla společnost Rainbow Wisdom Investment, dcera čínské CITIC Group, opci na navýšení podílu ze současné třetiny na 57 procent výměnou za úplný majetkový odchod ze Soukupových médií.

Logika celé rošády vycházela i z toho, že CITIC nesmí investovat do televizních a printových médií. Zároveň právě Médea je nejcennější částí skupiny Jaromíra Soukupa s největším vlivovým i ekonomickým potenciálem.

Dohody byly naplněny koncem března, momentálně obě strany vyjednávají o novém složení představenstva, managementu a financování nejvýznamnější mediální agentury na českém trhu – a jednání to podle všeho nebudou harmonická. Podle informací Forbesu se očekávání obou stran poněkud liší.

Médea se v posledních měsících nachází ve finančních problémech: dluží desítky až stovky milionů korun největším mediálním domům v Česku. Je veřejným tajemstvím, že silnou věřitelskou pozici za Médeou mají například mediální firmy Daniela Křetínského, ale také třeba největší tuzemské televize.

Sám Soukup, který kromě řízení svých firem zvládá ještě moderovat několik pořadů denně, změny v praktickém životě svých společností neočekává.

Kdo zafinancuje byznys?

Hraje se zejména o to, kdo do firmy nalije potřebné stovky milionů korun. CITIC je údajně připraven investovat, podmínkou ale je stažení Soukupa z vedení a představenstva.

Zatím si Číňané vymohli obsazení pozice finančního ředitele vlastním člověkem. Dalším krokem by mělo být zúžení představenstva na tři členy s tím, že každá strana by v něm měla jednoho zástupce a třetím by měl být Filip Doubek jako profesionální manažer, který agenturu Médea pro Soukupa už řadu let řídí.

S ním nemají problém ani Číňané – dobře chápou, že pro udržení vztahů na trhu a přežití Médey je Doubek nepostradatelný. Samotného Soukupa by ale rádi odstavili.

„Chtějí, aby se pan Soukup dlouhodobě věnoval především televiznímu vysílání, které ho plně vytěžuje, a aby Médeu řídil tým nezávislých ředitelů,“ říká jeden z lidí z mediálního trhu, který má k současnému dění blízko.

Zdroj: mediar.cz, Forbes
20.duben 2020