Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Členové ČLFA letos rozpůjčovali 83 miliard

Členové České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytli klientům v prvním pololetí 2019 prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 82,80 miliardy korun, to je o 2,2 % více než ve stejném období roku 2018. Čísla komentuje šéf sdružení Jiří Matula.

Celkové pohledávky ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci letošního prvního pololetí 246,30 miliardy korun.

„Kladný výsledek celkových obchodů je velmi cenný. První pololetí letošního roku totiž bylo poznamenáno výrazným poklesem prodejů nových osobních automobilů, které jsou pro naše členské společnosti klíčovou komoditou. Tahounem celkového růstu se tak stala kategorie financování strojů a zřízení, která vykázala více než 11% meziroční navýšení,“ říká Jiří Matula, předseda představenstva ČLFA, která sdružuje 44 předních poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Ze souhrnných 82,80 miliardy korun bylo 70,08 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 12,72 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti.

Oblast financování podnikatelských investic dosáhla meziročního růstu o 4,8 % při celkovém objemu obchodů 48,37 miliardy korun, 23,9 % těchto investic bylo realizováno pomocí operativního leasingu.

Výše prostředků poskytnutých členy ČLFA v rámci factoringu v letošním prvním pololetí meziročně stoupla o 1 % na 21,71 miliardy korun. Zároveň narostla celková hodnota pohledávek postoupených na členské firmy ČLFA, a to o 2,5 % na 78,15 miliardy korun.

Meziroční pokles o 5 % asociace zaznamenala v oblasti financování domácností, kterým členské společnosti prostřednictvím spotřebitelských úvěrů anebo spotřebitelského leasingu poskytly 12,72 miliardy korun.

Členové ČLFA uzavřeli v letošním prvním pololetí tradičně nejvíce kontraktů na financování automobilů. Na silniční dopravní prostředky poskytli 34,94 miliardy korun, o 1,6 % méně než v prvním pololetí loňského roku. Z toho 15,79 miliardy bylo určeno na pořízení 36 355 nových osobních vozů. Prostřednictvím produktů členů ČLFA tak bylo financováno 28,3 % všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice během prvních šesti měsíců letošního roku.

Zdroj: ČLFA, Pavel Hálek
15.srpen 2019