Kategorie
Značky
Regiony
 
 

ČLFA chce zkrátit dobu leasingu o rok

Leasingové firmy požadují po vládě, aby v připravované novele zákona o dani z příjmů zkrátila minimální dobu leasingu o jeden rok. Firmy tak chtějí sjednotit dobu odepisování u leasingu s odpisy v případě úvěru či nákupu za hotové. Na setkání s novináři to uvedl předseda představenstva České leasingové a finanční asociace Martin Kofroň.
    
Návrh novely zpracovalo ministerstvo financí a nyní se jím má zabývat vláda. I když novela podle Kofroně odstraňuje část chyb, které přinesl od začátku roku zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů, některá opatření, která leasingové firmy znevýhodňují, stále neřeší. "Leasing nemůže plnit své makroekonomické poslání, pokud je daňově diskriminován," dodal Kofroň.
 
    Současná právní úprava sjednocuje dobu finančního leasingu s dobou odepisování. Protože ale klienti uzavírají leasingové smlouvy během roku, budou jej platit o jedno zdaňovací období déle, než jej budou odepisovat.
    Vedle zkrácení doby leasingu kvůli odpisům z nově zavedených minimálně pěti let o jeden rok, asociace navrhuje možnost stanovit kupní cenu najatého hmotného majetku na základě zůstatkové ceny u zrychleného odepisování, omezení pravidla ohledně zajištění úvěrů spojenou osobou nebo rozšíření okruhu poskytovatelů hypotečních úvěrů.
 
 
    Objem leasingu členů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v prvním čtvrtletí klesl meziročně o osm procent na 22 miliard korun. Loni se tuzemský leasing zvýšil o téměř 15 procent, dvojciferným tempem vzrostl poprvé od roku 2001. Pokles leasingu jeho poskytovatelé připisují právě daňovým změnám a s tím spojeným početným uzavíráním smluv před závěrem roku. Necelou čtvrtinu leasingu movitých věcí tvoří leasing osobních aut,  zhruba stejný podíl má leasing nákladních aut a rovněž strojů.
22.červen 2008