Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Continental opět odmítl nabídku Schaeffleru

Největší evropský výrobce pneumatik a dalšího příslušenství Continental, vlastník české značky Barum, se musí bránit nepřátelskému převzetí. O získání majoritního balíku ve společnosti usiluje bavorská rodinná firma Schaeffler, tento týden ale byla opět odmítnuta.
 
Producent kuličkových ložisek Schaeffler by chtěl zařadit Continental pod svá křídla a stát se největším světovým dodavatelem pro automobilový průmysl. V pneumatikářském koncernu už má významný podíl, zbytek jeho akcionářů ale nepovažuje za přiměřenou oficiálně nabízenou cenu 70,12 eura za akcii. Tuto nabídku na převzetí za 11,2 miliardy eur (268 miliard Kč) přitom odmítla firma už v polovině července a znovu tuto středu. Šéf Continentalu Manfred Wennemer je však ochoten se Schaefflerem vyjednávat. Zejména proto, že podle informací deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) je Schaeffler ochoten nabízenou cenu za akcii zvednout na 75 eur.
 
Agentura Reuters s odvoláním na dobře informované zdroje informovala, že dozorčí rada o ochotě firmy Schaeffler zvýšit nabídku jednala, ale nedospěla k doporučení, jak se k ní má vedení koncernu postavit. Jediným cílem zasedání dozorčí rady bylo najít způsob, jak odvrátit hrozící nepřátelské převzetí Continentalu skupinou Schaeffler, která svůj úmysl pohltit mnohem větší firmu oznámila před měsícem. Podle informací FAZ ale v dozorčí radě Continentalu slábne odpor vůči záměrům firmy z bavorského Herzogenaurachu. Dozorčí orgán se prý stále více přiklání k vyjednání dohody o "přátelském" převzetí, které by mohlo být už jen otázkou ceny.
 
    Pokud by Schaeffler uspěl, stal by se největším světovým výrobcem automobilových součástek. Bylo by to také poprvé, kdy by německá rodinná firma, navíc mnohem menší, převzala společnost, která je součástí německého akciového indexu DAX.
 
    Continental na celém světě zaměstnává asi 150.000 lidí a letos očekává obrat přes 26 miliard eur. V České republice vlastní producenta pneumatik Barum a jičínskou výrobu brzdových posilovačů a válců pro automobily Teves. Firemní divize VDO má navíc v Česku další čtyři továrny.
 
 
    Schaeffler má roční obrat zhruba devět miliard eur a zaměstnává 66.000 lidí. Firmu vlastní německá miliardářka a pražská rodačka Maria-Elisaberth Schaefflerová.
24.srpen 2008