Kategorie
Značky
Regiony
 
 

CzechToll předal 40 vozidel pro mobilní kontrolu výběru mýtného v ČR od 1. prosince 2019. Vozidla pro celní správu převzali v Ivančicích u Brna ministr dopravy Vladimír Kremlík společně se šéfem ŘSD Radkem Mátlem.

Přestože jsou nová vozidla na první pohled velmi podobná těm současným, skrývají podstatně širší paletu technologií a jejich provoz bude ekologičtější i ekonomičtější.

Ve vozidlech s označením Celní správy jsou například instalovány baterie, díky kterým může stojící vozidlo vykonávat kontrolu bez nutnosti nastartovat motor po dobu více než 5 hodin. Pro zimní provoz jsou vozidla vybavena úsporným nezávislým topením.

„Předání vozidel pro mobilní kontrolu výběru mýtného považuji za důležitý signál, že je nový systém připraven a bude od začátku prosince fungovat jak v oblasti výběru mýta, tak v oblasti potřebné kontroly plnění povinností ze strany dopravců. Rád bych na ně apeloval, aby neodkládali povinnost registrace na poslední chvíli a zajistili si včas novém palubní jednotky,“ uvedl Vladimír Kremlík, ministr dopravy ČR.

Společnost CzechToll zároveň v tomto týdnu dokončila úspěšně proces komplexní zkoušky elektronického mýtného systému. Od neděle 22. září tak může být spuštěn proces registrace dopravců do nového systému.

„V rámci nejrůznějších testů najezdily automobily s novými palubními jednotkami po českých silnicích a dálnicích již více než 2 miliony kilometrů. Dokončili jsme proces komplexní zkoušky systému bez jakýchkoli závad a mohu tak prohlásit, že systém elektronického mýtného je připraven ke spuštění,“ uvedl Matej Okáli, generální ředitel společnosti CzechToll.

Dnešní mikrovlnný mýtný systém bude nahrazen satelitním systémem k 1. prosinci 2019. Výběr mýtného nebude přerušen, dopravci tak budou muset používat do 30. listopadu ve vozidlech dnešní mikrovlnné palubní jednotky, od půlnoci na 1. prosince 2019 pak jednotky pro satelitní mýtný systém. Kontinuálně budou probíhat také kontroly plnění povinnosti dopravců mít ve vozidle na zpoplatněných komunikacích funkční palubní jednotku.

„Celní správa ČR činí veškeré kroky k tomu, aby byla k 1. prosinci 2019 připravena na přechod nového mýtného systému,“ uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. V rámci výkonu kontrolní činnosti v systému elektronického mýtného odhalila Celní správa od ledna do července letošního roku 12 497 případů porušení právních předpisů dopravci a uložila blokové pokuty v celkové výši přesahující 12 mil. korun. Za celý loňský rok to bylo 22 335 přestupků s blokovými pokutami takřka 21 mil. korun.

Základní informace o nových vozidlech mobilní kontroly

Volkswagen Transporter 2.0 TDI

Interiér vozidla je kompletně upravený na plnohodnotnou mobilní kancelář
Systémy pro kontrolu výběru mýtného je možné ovládat z předního sedadla spolujezdce i z druhé řady sedadel v zadní části automobilu
Systémy lze napájet z baterií integrovaných ve vozidle po dobu více než 5 hodin

Zdroj: CzechToll
24.září 2019