Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Dacia chce od státu finanční pomoc

Rumunská automobilka Dacia, kterou ovládá francouzský Renault, požaduje po vládě pomoc pro svoji továrnu na jihu Rumunska ve výši 170 milionů eur (4,5 miliardy Kč). Uvedl to ředitel automobilky Franoçois Fourmont.

Zpráva přichází den poté, co zákonodárci schválili státní pomoc pro Ford ve výši 143 milionů eur.  Část peněz chce automobilka použít na rozvoj technického centra. Značka také požaduje od státu garanci úvěru 100 milionů eur od Evropské investiční banky.
 
    Dacia již dříve varovala, že ji těžce postihla ekonomická krize a její prodej prudce klesá. Automobilka v Rumunsku zaměstnává 14.000 osob a od listopadu byla již několikrát nucena pozastavit výrobu.
 
    Renault koupil Dacii v roce 1998. Podle Fourmonta od té doby investoval do společnosti 1,5 miliardy eur. Od státu automobilka získala 75 až 78 milionů eur, napsala agentura AP.
 
    Dacia v posledních letech slavila úspěchy se svým levným rodinným automobilem Logan. Ten byl původně vytvořen pro méně vyspělé trhy, firma se však nakonec kvůli velkému zájmu rozhodla prodávat tento vůz i v západní Evropě. Renault nedávno uvedl, že loňský prodej vozů značky stoupl o 11,7 procenta.
26.březen 2009