Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Dacia Logan slaví 15 let na evropském trhu

Rumunská Dacia, která vznikla za druhé světové války jako továrna na letecké motory, uzavřela v roce 1999 spojenectví s Renaultem. V roce 2005 pak začala prodávat první „novodobý“ model Logan.

Dacia byla ale spojena s Renaultem už od zahájení výroby aut v roce 1966. Jejím prvním modelem, určeným pouze pro lokální trh, byl Renault 8, sice s emblémem Dacia 1100 na karoserii, ale smontovaný z dílů vyrobených ve Francii.

Když v roce 1999 skupina Renault získala výrobní závod v Rumunsku, měla jasnou vizi. S využitím znalostí a zkušenosti závodu Dacia a jeho geografické polohy uvést na trh nejlevnější sedan s tříprostorovou karoserií na východoevropském trhu, který byl následně v mnoha ohledech rekonstruován. Byl to velmi ambiciózní cíl, kterého se Renault rozhodl dosáhnout porušením existujících pravidel.

Poprvé v historii automobilového průmyslu byla kompletní konstrukce provedena při dodržení cílových nákladů, metodou „Design to cost“. Tento postup byl v tehdejší době novinkou a dá se říci, že postavil logiku klasického projektování na hlavu, ovšem nikoli za cenu kompromisů, pokud jde o spolehlivost a bezpečnost.

Imperativem v každé fázi procesu konstrukce automobilu byla optimalizace nákladů. Od začátku až do konce byla při každém technickém omezení brána v úvahu finální prodejní cena. Značnou výhodou se při tomto strategickém postupu ukázalo použití osvědčených a amortizovaných dílů a technologií skupiny Renault.

V průběhu konstrukce, vytvoření koncepce a následné výroby pracovaly projekční týmy Dacia jako začínající podnik: vše bylo nutno vytvořit od začátku a s minimálním rozpočtem. Model Logan, poprvé představený v roce 2004, dodržel vše, co sliboval: rekordní poměr velikosti a prostornosti a základní výbava za bezkonkurenčně nízkou pořizovací cenu.

Nový vůz způsobil revoluci na automobilovém trhu tím, že si ho mohl pořídit opravdu téměř každý. Se svou maloobchodní cenou, srovnatelnou s cenou ojetého automobilu, byl tento nový vůz natolik úspěšný, že se od roku 2005 prodával v celé Evropě.

Showroom Dacia TUkas

Dacia se stala milníkem ve vývoji nových úsporných automobilů. Tento ikonický model Dacia Logan je k dostání i dnes a celkem se ho od roku 2004 prodalo 1,8 milionu kusů.

28.květen 2020