Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Dacia partnerem Tiche kavarny a cukrarny

Tichý svět propojuje od roku 2006 svět slyšících a neslyšících a působí již v deseti krajích ČR. Dacia poskytla jeho zaměstnancům dva vozy Dokker.

Nabízí tlumočnické služby, odborné sociální poradenství a sociální rehabilitaci, kulturní akce s cílem zvýšit informovanost společnosti o světě neslyšících a znakovém jazyce.

Nadace realizuje různé projekty se zaměřením na překonání překážek v pracovním uplatnění neslyšících, při přestupu ze školy do práce, tzv. tranzitní program, který spočívá v přípravě neslyšícího studenta na konkrétní zaměstnání již v době studia a v organizovaném kontaktu studenta s budoucím zaměstnavatelem přímo na pracovišti.

Tichý svět provozuje Tichou linku, službu, založenou na online tlumočení do znakového jazyka či online přepisu mluvené řeči. Tlumočník či přepisovatel nemusí být na stejném místě jako klient, spojí se prostřednictvím internetu, takže je možné využít jejich služeb z jakéhokoliv místa v republice. Služba je zdarma a v urgentních případech k dispozici 24 hodin denně. Zajišťuje také tlumočení hudby, písní či divadelních vystoupení do znakového jazyka a tlumočnické workshopy a semináře o znakovém jazyce.

Tiché zprávy jsou internetové zpravodajství, ve kterém se neslyšící mohou každý den dozvědět zajímavé zprávy a informace z domova i ze zahraničí. V týmu Tichých zpráv máme neslyšící kameramany, střihače, moderátory, editory a supervizory, kteří se každý den podílejí na jejich přípravě.

Tichý svět, o.p.s. pořádá také Kurzy znakového jazyka pro veřejnost a odbornou veřejnost, které vedou zkušení neslyšící lektoři. Realizuje osvětové semináře a workshopy ve školách, soukromých firmách i ve zdravotnických zařízeních, kde lektoři seznamují účastníky se základy komunikace s neslyšícími a s jejich kulturou.

Tichá kavárna a Tichá cukrárna

Na jaře roku 2011 vznikl ve spolupráci organizací Tichý svět a Tichý svět – chráněná pracoviště projekt Tiché kavárny, první pražské kavárny s neslyšící obsluhou. Kavárna představuje prostor, kde mohou neslyšící pracovat a ukázat svému okolí, že i v tak náročném oboru, jakým je pohostinství, se mohou dobře uplatnit. Kavárna slouží též jako tréninkové prostředí a nabízí podporu studentům a absolventům odborných škol pro jejich profesní začátky.

Kavárna je příjemným podnikem, kde se můžete setkat s oběma světy – slyšících a neslyšících. Pravidelně se zde pořádají se výstavy, koncerty a jiné kulturní a vzdělávací akce. V obou provozovnách pracují neslyšící jako číšníci, kuchaři a cukráři.

Problematika pracovního uplatnění neslyšících v České republice je velmi aktuální téma. Ačkoliv nabídka studijních a učebních oborů pro neslyšící se proti letům minulým značně rozrostla a zpestřila, přesto jen málo absolventů nachází uplatnění na otevřeném pracovním trhu. Konkrétním případem jsou neslyšící absolventi učebního oboru kuchař-číšník. Přestože jsou vybaveni profesní odborností a chutí pracovat, nedostává se jim na těchto pozicích uplatnění. Ve většině případů za to mohou předsudky většinové společnosti, strach z neznámého, především z komunikačních bariér a kulturní odlišnosti.

Jedním z hlavních cílů Tiché kavárny je zajistit těmto absolventům prostor pro jejich pracovní realizaci v oboru, jako je tomu například ve Francii nebo v Německu.

Neslyšící pekaři a cukráři připravují každý den domácí dorty, koláče nebo francouzské quiche, které si může host užít s kávičkou v kavárně, nechat si je zabalit domů nebo si je objednat na večírek. Pozor, jsou silně návykové!

Tichá kavárna nabízí také prostor neslyšícím i slyšícím umělcům, pořádají se zde výstavy, koncerty a jiné kulturní a vzdělávací akce, některé tlumočené do znakového jazyka.

Provoz Tiché kavárny je druhem sociálního podnikání, zisk z jejího provozu je použit výhradně k jejímu dalšímu rozvoji a podpoře služeb pro neslyšící.

Komunikace s neslyšícími v Tiché kavárně: po příchodu dostanete zeleno-červený válec a objednávkový list, ve kterém si nejdříve přečtete instrukce. Pokud dáte válec zelenou částí nahoru, je to pokyn pro personál, aby k vám přišla obsluha a vy jste si mohli objednat. Až budete mít jídlo a pití a nebudete chtít být rušeni, dáte válec do vodorovné polohy. A jakmile budete chtít platit, válec dáte červenou částí nahoru. Tento důmyslný jednoduchý systém ulehčuje neslyšící obsluze komunikaci se zákazníky, ale jistě by se uplatnil i v mnoha běžných kavárnách a restauracích, kde si občas zákazník připadá jako vzduch.

Dacia partnerem Tiché kavárny a Tiché cukrárny

V rámci strategie sociální zodpovědnosti společnosti se značka Dacia rozhodla spojit své aktivity v České republice se světem neslyšících. Zaměstnancům Tiché kavárny a cukrárny byly předány dva vozy Dacia Dokker Van 1,6 SCe s chladícím boxem (vnitřní prostor V/H/Š 78x102x85) aby pomohly zvýšit efektivitu aktivit těchto dvou středisek a zvýšit počet denních zavážek produktů cukrárny ke konečným zákazníkům.

Do chladícího boxu vejdou 4 gastro nádoby, což je dohromady 24 dortových krabic. Box je po zapnutí velice rychle zachlazen a i při velkých horkách se teplota na krásných 5C dostane cca za 15 minut.

V neposlední řadě vozy Dacia pomohly zaměstnáním dalších neslyšících osob navýšit počet zaměstnanců těchto pracovišť.

Zdroj: Jitaka Skaličková
14.květen 2019