Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Daimler ruší zbylý podílu v Chrysleru

Automobilka Daimler uzavřela dohodu, která jí umožní zbavit se zbylých 19,9 procenta akcií v americké automobilce Chrysler, s níž byla do roku 2007 spojena. Úplný odchod Daimleru uvolní Chrysleru ruce ke sjednání dohody o alianci s italskou společností Fiat a záchraně před bankrotem.

Americké ministerstvo financí navíc podle zdrojů agentury Reuters uzavřelo s věřiteli Chrysleru dohodu, která by měla firmě rovněž pomoci vyhnout se bankrotu. Podle listu Washington Post věřitelé souhlasí se snížením hodnoty dluhu na dvě miliardy dolarů (zhruba 40 miliard Kč) ze současných 6,9 miliardy dolarů. 
    Dohoda s Daimlerem byla sjednána den poté, co se americká odborová organizace United Workers (UAW) dohodla s vedením automobilek Chrysler a Fiat a americkou vládou na ústupcích ve mzdách a omezení odvodů do fondu zdravotní péče. Dohoda s odbory byla jednou z podmínek vlády k poskytnutí záchranného úvěru pro Chrysler. 
 
    Vláda stanovila jako podmínku pro získání pomoci snížení mzdových nákladů, restrukturalizaci dluhu a sjednání aliance s italskou firmou Fiat do 1. května. Místopředseda Fiatu John Elkann dnes uvedl, že o alianci s Chryslerem bude rozhodnuto ve čtvrtek večer. 
 
    Americká vláda koncem minulého měsíce odmítla restrukturalizační plány automobilek Chrysler a General Motors, jejichž schválení vládou je podmínkou další státní pomoci. Poskytla ale Chrysleru peníze na 30 dnů, během nichž má firma dokončit jednání o dalších ústupcích a alianci s Fiatem. 
 
    GM a Chrysler se v důsledku slabé poptávky dostaly na pokraj bankrotu. Chrysler získal již od vlády úvěr ve výši čtyř miliard dolarů a v únoru požádal o dalších pět miliard dolarů.
8.květen 2009