Kategorie
Značky
Regiony
 
 

DaimlerChrysler uvažuje o přesunutí aktivit do Česka

Vedení koncernu DaimlerChrysler, který produkuje například vozy Mercedes-Benz a Jeep, zvažuje o přesunu některých kancelářských profesí do levnějších států. Hlavními kandidáty jsou Česko a Indie, uvedla na začátku týdne televizní stanice Deutsche Welle.
 
 
Hlavní cíl je jednoduchý: šetřit. Výplaty německých dělníků nebo proplacení letenek pro vedení se tak může už příští rok řešit v Česku. “Společnost oficiálně zvažuje přesun některých účetních činností do zemí, jako je Česká republika a Indie,” uvedl Erich Klemm, šéf podnikové rady v německé společnosti, pro noviny Stuttgarter Zeitung.
Kolika pracovních míst se přesun může týkat, Klemm neuvedl. Vedení DaimlerChrysler jedná už dva měsíce s podnikovou radou, ve které jsou zástupci odborů, o snižování nákladů a sociálním plánu pro propuštěné zaměstnance.
Podle něj se v případě vedení účetnictví DaimlerChrysler jedná o převedení této práce na jinou firmu, tedy takzvaný outsourcing. Zatímco průměrný výdělek účetního se v Německu pohybuje okolo 2500 eur (asi 70 tisíc Kč), v Praze je nástupní plat absolventa vysoké školy bez praxe u outsourcingové firmy asi dvacet tisíc korun. Příplatky jsou za znalost více jazyků, trochu více dostávají muži.
Přestože outsourcingové firmy účtují klientům vyšší částky, rozdíl je stále významný a přesun práce do zahraničí se automobilce vyplatí. Kombinace levné práce a slušné úrovně vzdělanosti udělala ze střední Evropy jedno ze světových center outsourcingu.
Například Accenture v Česku zajišťuje administrativu pro amerického výrobce autodílů Delphi, vlastní či sdílená účetní centra zde vytvořila například DHL, ExxonMobile, SAP či IBM.
22.červenec 2006