Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Dělníci prorazili tunel jižní části okruhu Prahy

Jeden ze dvou tubusů tunelu na stavbě vnějšího automobilového okruhu kolem Prahy mezi Lahovicemi a Vestcem byl proražen. Dokončení ražby druhé tunelové roury je plánováno na letošní srpen, informovala společnost Skanska DS. Celý úsek obchvatu o délce 8,5 kilometru bude stát 5,9 miliardy korun a bude dokončen asi za dva roky.

Dělníci po osmi měsících prací dokončili ražbu budoucího tříproudého tubusu tunelu, kterým budou řidiči jezdit ve směru od Lahovic k Vestci. Jeho celková délka činí včetně zhruba dvousetmetrových hloubených částí asi 1,9 kilometru. Dvouproudý tubus pro opačný směr jízdy je vyražen zhruba z poloviny, uvedla stavební společnost. Úsek mezi Lahovicemi a Vestcem je jednou ze tří chybějících částí okruhu mezi plzeňskou a brněnskou dálnicí. Ve výstavbě je také šestikilometrový úsek mezi Slivencem a Lahovicemi, jehož součástí bude 1,6 kilometru dlouhý tunel a estakáda nad údolím řeky Berounky. Náklady této části obchvatu budou 8,9 miliardy korun. 
Připravuje se také výstavba posledního úseku mezi Vestcem a brněnskou dálnicí. Všechny tři části by měly být uvedeny do provozu současně. Jižní část vnějšího okruhu odvede kamiony a tranzitní dopravu z přetížené Jižní spojky a oblasti Barrandova. Od dopravy by se mělo ulevit také Radotínu. 
 
Celý okruh kolem metropole o délce 83 kilometrů má zásadní význam pro zklidnění dopravy v metropoli. V provozu je zatím 18 kilometrů.
4.duben 2008