Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Dieselgate: VW musí v ČR zaplatit 533 milionů

Obvodní soud Praha 8 rozhodl o odškodnění na základě společné žaloby, kterou podali čeští majitelé vozů Škoda a VW v rámci Dieselgate. Informaci přinesl Seznam.cz s tím, že Volkswagen „propásl“ soudní lhůtu a nebránil se žalobě.

První Češi dostali černé na bílém, že mají nárok na odškodnění kvůli emisní aféře Dieselgate.

Redakce Seznam získala čerstvý rozsudek Obvodního soudu v Praze 8, podle kterého jim musí německý koncern Volkswagen zaplatit 533 milionů korun.

Soudce rozhodl neveřejně, tedy bez jednání, už v březnu. V úterý rozsudek rozeslal stranám sporu. Verdikt zatím není pravomocný.

„Jedná se o průlom v evropské větvi této aféry. Je to první úspěch poškozených spotřebitelů sdružených v hromadné žalobě v Evropě. Podařilo se prosadit stejné odškodnění jako v USA,“ prohlásil František Honsa, advokát z kanceláře BBH, která majitele aut zastupuje.

Ve sporu, v němž padl v Praze 8 uvedený rozsudek, zažalovalo Volkwagen a Škodu Auto celkem 2435 lidí. Celkem však v Česku žalují Volkswagen a Škodu Auto více než čtyři tisícovky lidí. Každý majitel auta s motorem, který umožňoval podvádět při testování emisí, požaduje odškodnění 220 tisíc.

Zmeškali lhůtu, řekl soudce

Podle rozsudku Volkswagen prohrál – zjednodušeně řečeno – „kontumačně“.

Obvodní soud pro Prahu 8 loni na podzim vyzval Volkswagen i mladoboleslavskou automobilku, aby se k žalobě vyjádřily. Aby uvedly, jestli s nárokem na odškodnění souhlasí a aby sepsaly důkazy svědčící v jejich prospěch.

Škodovka to udělala ve třicetidenní lhůtě, Volkswagen se však soudu ozval až posledního dubna letošního roku. K podstatě sporu o odškodnění se podle rozsudku nevyjádřil, napadl však mimo jiné to, že výzvu k vyjádření mu soud poslal v češtině, i když sídlo koncernu je samozřejmě v Německu.

Zdroj: seznamzpravy.cz, archiv
19.červen 2019