Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Do letňanské Avie míří nový investor

Nového majitele bude mít podle dnešního deníku Mladá fronta Dnes výrobce nákladních vozů Avia. Jeho jméno zatím není známo.
 
Avia patří mezi nejstarší české značky a ve své historii se několikrát ocitla na pokraji úpadku. Nejkritičtější byl podle listu rok 2004, kdy společnost – tehdy ještě v rukou zkrachovalé jihokorejské automobilky Daewoo – zastavila výrobu a hrozil jí krach.
    Avia byla založena v roce 1919 ve Vysočanech, letňanský závod pak v roce 1931. Do konce druhé světové války byla firma hlavně leteckou továrnou. V rámci poválečné restrukturalizace průmyslu se začalo s výrobou trysek, valivých ložisek, vstřikovacích čerpadel a nákladních automobilů a autobusů. Akciová společnost Avia vznikla v roce 1992.
    Loni v březnu Avii od Daewoo převzala mezinárodní investiční společnost Odien Capital Partners, která se specializuje na restrukturalizaci podniků a jejich následný prodej. Prostřednictvím dceřiné společnosti v Avii vlastní 98,4 procenta podniku. Firma naordinovala Avii změnu strategie výroby i prodeje a podařilo se jí alespoň částečně snížit ztrátu. Ta loni dosáhla 793 milionů korun, což byl o osm procent menší propad než v roce 2004. V červených číslech je Avia trvale od roku 1999.

28.červenec 2006