Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Dodavatelé Škody snižují tempo

Týdenní zastavení výroby, které kvůli dopadům hospodářské krize plánuje na poslední říjnový týden mladoboleslavská Škoda, zasáhne i dodavatele automobilky.

Výrazně se jim sníží odbyt výrobků, ukázala anketa ČTK. Finanční krize tak zasáhla i automobilový průmysl a výrobci součástek do nových automobilů jsou nuceni omezovat výrobu. Někteří z nich musí propouštět nebo tento krok v případě trvání krize zvažují. 
 
Výrobce gumového těsnění pro automobily Saar Gummi Czech (SGC) z Červeného Kostelce na Náchodsku již začal kvůli poklesu prodejů v Evropě propouštět. Ke konci září z podniku odešlo asi 30 lidí, další vlna propuštění v řádu desítek lidí bude zřejmě následovat do konce roku. 
 
Společnost Stival Automotive z Veselí nad Moravou omezila v posledních týdnech kvůli nižšímu zájmu odběratelů výrobu zhruba o 30 procent. Propouštět zatím nebude, rozhodla se zkrátit pracovní týden jen do čtvrtka a předpokládá, že se postupně situace vrátí do normálu. 
 
Také firmám v Pardubickém kraji klesá odbyt součástek pro automobilový průmysl. Propad zakázek trvá už i několik měsíců a pokud se situace do konce roku nezlepší, některé firmy budou muset propouštět. Například společnost Schott Electronic Packaging z Lanškrounu, která vyrábí zapalovače airbagů a sklokovová pouzdra pro automobilové součástky, již zhruba dva měsíce pociťuje desetiprocentní propad. 
 
Společnost Isolit Bravo z Jablonného nad Orlicí, která zhotovuje pro světové automobilky těla reflektorů, snížila výrobu zhruba o deset až 15 procent, přičemž polovina výroby míří jako subdodávky pro automobilový průmysl. 
 
Snížení výroby společnosti Škoda začíná výrazně pociťovat i firma Kasko ze Slavkova na Uherskohradišťsku, která se zabývá především vývojem a vstřikováním plastových výlisků a výrobou forem. Právě Škoda patří mezi nejvýznamnější odběratele firmy, loni od ní koupila zhruba 15 procent celkové produkce. "Dotýká se nás to velmi a právě v těchto dnech hledáme možná východiska. Propouštět ale zatím rozhodně nehodláme," řekl generální ředitel společnosti Antonín Kadlček. 
 
Odstávku výroby ve Škodovce pocítí bez výjimky všichni její dodavatelé, myslí si jednatel firmy Unispo Miroslav Plch. Unispo vyrábí na Boleslavsku automobilové díly a komponenty. Pro Unispo představuje mladoboleslavská automobilka zhruba 40 procent obratu. Plánované výpadky v dodávkách zatím nedonutí Unispo propouštět. 
 
Společnost Witte Automotive Nejdek, která vyrábí zamykací systémy a kliky pro automobilový průmysl, zaznamenala pokles prodejů osobních aut už před časem zejména u vozů, které se ve větší míře prodávaly v USA. Snížení prodeje však podle zástupce firmy nepřekročilo běžné rozměry. 
 
Mezi dodavateli pro automobilový průmysl, které zatím negativně finanční krize nezasáhla, jsou společnosti Lisi Automotive FORM vyrábějící pro několik automobilek součástky do brzdných systémů a také pardubický závod Panasonic, který vyrábí autorádia pro kolínskou automobilku TPCA.
17.říjen 2008