Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Dodavatelská firma Cadence vyhlásila bankrot

Americký výrobce plastových automobilových součástek Cadence Innovation požádal soud o bankrotovou ochranu před věřiteli. Vyhlášení bankrotu se netýká tří závodů firmy v České republice ani její továrny v Maďarsku, uvedla agentura Reuters.

Cadence má v Česku závody v Liberci, v Libáni na Jičínsku a v Nymburce. Firma sdělila, že se již nedokázala vyrovnat s rostoucími náklady na nákup materiálů a s krizí v americkém automobilovém průmyslu, provázenou propadem poptávky po větších vozech. Prodej automobilů v USA prudce klesá právě v době, kdy silně rostou ceny plastů, oceli i ropy. 
Cadence má v USA šest závodů na plastové díly ve státech Michigan a Indiana. Firma uvedla, že bude pokračovat v činnosti a mezitím bude shánět kupce. 
Cadence v nynější podobě vznikla v roce 2005 ze společnosti Venture Industries, jejíž části tehdy převzala skupina investičních fondů. Počátkem tohoto roku vlastníci oznámili, že chtějí firmu opět prodat. 
V českých závodech firmy, které se do konce roku 2005 jmenovaly Peguform Bohemia, pracuje kolem 2400 zaměstnanců. Závody vyrábějí plastové díly jako přístrojové desky, nárazníky a dveřní výplně. Odebírají je především společnosti Škoda, Audi a TPCA Kolín. Loňský obrat české skupiny Cadence Innovation s maďarskou pobočkou činil podle tisku asi 8,7 miliardy korun.

 

6.září 2008