Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Dovoz aut do Číny loni stoupl méně než v minulosti

Čína loni dovezla do země 2,26 milionu vozů, což představuje meziroční nárůst o 13,1 procenta. Růst ale byl nižší než v předchozích letech. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje zveřejněné na internetových stránkách vlády.

Čínský automobilový trh je druhý největší na světě za Spojenými státy a patří mezi nejrychleji rostoucí. Čínský trh je zatím pro automobilový průmysl světlým bodem. Automobilky po celém světě se potýkají s prudkým propadem prodeje způsobeným globální finanční krizí a poklesem ekonomického růstu, který je donutil zavřít některé továrny a propouštět. 
 
    V minulých letech prodej v Číně silně rostl, nejméně o pětinu ročně. V loňském prvním pololetí ale tempo růstu prodeje v Číně zvolnilo pod 20 procent kvůli zpomalení čínské ekonomiky, slabému akciovému trhu a květnovému zemětřesení, které napáchalo rozsáhlé škody v čínské provincii S’-čchuan. V srpnu, září a listopadu prodej dokonce klesl. Řada analytiků podle agentury Reuters dokonce předpokládá, že prodej automobilů v Číně se v příštím roce sníží o pět až deset procent, protože spotřebitelé kvůli obtížnějším ekonomickým podmínkám omezí výdaje. 
 
14.leden 2009