Kategorie
Značky
Regiony
 
 

EPS- Nošovické automobilce chybí povolení pro stavby

Automobilka Hyundai, která v pondělí zahájila v Nošovicích na Frýdecko-Místecku zkušební výrobu automobilů, ještě nemá všechna potřebná stavební povolení. Továrně chybí povolení celkem na sedm staveb, které budovala v rozporu se stavebním povolením. Stavební úřad o těchto stavbách doposud nerozhodl, sdělil Jiří Nezhyba z nevládní organizace Ekologický právní servis (EPS). Podle šéfa stavebního úřadu Václava Kocicha chybějící povolení nebrání zkušebnímu provozu výrobních hal. Mluvčí automobilky Petr Vaněk byl v zahraničí a své vyjádření neposkytl.

Nošovický výrobní závod Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) podle Nezhyby například nemá povolení na stavbu administrativní budovy, komunikace, skladu hotových aut či parkovacích a nakládacích ploch. Podle Nezhyby musí automobilka počkat na rozhodnutí stavebního úřadu, zda nezákonné stavby mohou být dodatečně povoleny nebo naopak odstraněny."Pokud spočteme, kolik stavebních objektů Hyundai v Nošovicích celkově stavěl nezákonně, dojdeme k číslu blížícímu se třicítce," uvedl Nezhyba. Změny staveb provedla automobilka bez povolení stavebního úřadu, čímž porušila stavební zákon. Podle Nezhyby je důvodem nezákonného postupu automobilky její snaha zahájit výrobu co nejdříve.
 

Podle stavebního úřadu v Dobré má HMMC povolen zkušební provoz u pěti výrobních hal a zbylé objekty se buď dokončují nebo jsou předmětem řízení o dodatečném povolení, řekl ČTK vedoucí úřadu Václav Kocich. Dodatečná stavební povolení by podle něj mohla být vydána do konce roku. "Některé stavby se dokončují podle stavebního povolení případně dodatečného povolení. U jiných, například u administrativní budovy, probíhá nyní správní řízení ve věci dodatečného povolení. Tyto stavby nemohou být užívány. Tato skutečnost však nebrání zkušebnímu provozu výrobních hal," zdůraznil. Za porušení zákona stavební úřad potrestal automobilku třemi pokutami v celkové výši dva miliony korun. Dvě sankce ještě továrně podle informací ČTK hrozí.
 

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor do stavby svého prvního evropského závodu v severomoravských Nošovicích investuje celkem 1,1 miliardy eur (přibližně 27 miliard korun). Záměrem je vyrábět nejprve 200.000 automobilů ročně, od roku 2011 se má výroba zvýšit o dalších 100.000 vozů ročně. Souběžně s vozem Hyundai i30 se má v Nošovicích vyrábět vyrábět i vozidlo sesterské značky Kia. Půjde zřejmě o víceúčelový vůz typu MPV. Vozy Kia se podle televize Z1 začnou vyrábět v roce 2010 nebo 2011.
 

15.listopad 2008