Kategorie
Značky
Regiony
 
 

EU: světla pro denní svícení jsou povinná

Nové osobní vozy budou muset od roku 2011 v Evropské unii mít zvláštní světla pro denní svícení. Rozhodla o tom Evropská komise.

Slibuje si od toho větší bezpečnost na silnicích a méně obětí dopravních nehod, informovala komise novináře. Světla pro jízdu ve dne (DRL) jsou speciální svítidla, která se automaticky zapnou v okamžiku, kdy řidič nastartuje motor. Podle komise výrazně zvýší viditelnost motorových vozidel pro ostatní účastníky silničního provozu. Zároveň mají menší spotřebu energie ve srovnání s běžnými žárovkami používanými ve světlech pro auta.
 
 "Komise očekává, že počet obětí dopravních nehod klesne o tři až pět procent ročně," řekl evropský úředník Wolfgang Schneider, který se problematikou zabývá. Zároveň prý o 15 procent ročně ubude čelních srážek. Náklady na zavedení světel Schneider vyčíslil nejvýše na 150 eur (zhruba 3600 korun) na kus s tím, že cena pravděpodobně s jejich masovým rozšířením klesne.
 
 
Některá auta jsou tímto systémem vybavena již v současnosti, například vozy Audi nebo BMW. V roce 2011 podle Schneidera bude tímto systémem vybavena většina nových vozidel. Nedokázal ale odhadnout, kdy se nová úprava plně projeví v praxi. Starší modely aut ani nové vozy, které se začnou vyrábět před rokem 2011, totiž nový systém mít nemusejí.
5.říjen 2008