Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Eurokomisař žene Německo před soud kvůli VW

Komisař EU pro vnitřní trh Charlie McCreevy chce předvolat Německo před Evropský soudní dvůr, protože země neprovedla požadované úpravy zákona chránícího domácí automobilku Volkswagen před převzetím.

 

Evropská komise již v červenci schválila plán firmy Porsche na ovládnutí Volkswagenu, jehož součástí je rovněž česká Škoda. Německo bylo nuceno zákon změnit, protože Evropský soudní dvůr loni dospěl k závěru, že zákon brání volnému pohybu kapitálu, a porušuje tak pravidla Evropské unie. Nová verze ale nezohlednila všechny požadavky Bruselu a Evropská komise se domnívá, že je i nadále protizákonná.

 

V červnu proto komise zahájila s Německem takzvanou proceduru pro porušení unijního práva, která může skončit u soudu. "Komisař McCreevy doporučí, aby byla tato záležitost předána Evropskému soudnímu dvoru," řekl Drewes. "Německé úřady nerespektovaly soudní rozhodnutí a Evropský soudní dvůr nyní musí stanovit, jaké to bude mít důsledky," dodal. Podle Drewese se očekává, že komise nejprve zašle Německu konečné varování, a teprve poté se obrátí na soud.

Hlavním problémem revidovaného zákona je zachování podmínky, že velká strategická rozhodnutí v automobilce musejí být schválena více než osmdesátiprocentní většinou. Spolková země Dolní Sasko tak bude mít na Volkswagen stále zásadní vliv, protože vlastní více než 20 procent akcií firmy.20.září 2008