Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Evropa letos klesla o zhruba 16 procent

Zájem o automobily v Evropě v prvních čtyřech měsících letošního roku klesl o 15,9 procenta. V dubnu pak registrace nových vozů proti loňsku klesla o 12,3 procenta. Propadá se už 12 měsíců v řadě. Informovalo o tom sdružení výrobců automobilů ACEA.

V lednu propad činil 27 procent, v únoru 18,3 procenta a v březnu devět procent.  V nových členských státech EU se v dubnu množství nových registrací snížilo o 21,4 procenta. V Česku či na Slovensku nicméně podle údajů ACEA jejich počet narostl: v ČR o 19 a na Slovensku o 43,5 procenta. Pro srovnání v Maďarsku registrují propad o 51,5 procenta, v Rumunsku o 51,8 procenta. 
    Za první čtyři měsíce jsou pak z nových členských zemí v plusu kromě Česka (+ 1,8 procenta), Slovenska (+ 0,3 procenta) už jen v Polsku (+ 1,6 procenta). 
    V západní Evropě v dubnu nové registrace poklesly o 11,6 procenta. Jedinými dvěma státy, které zaznamenaly růst, byly Německo (19,4 procenta) a Rakousko (12,8 procenta). Odráží se na tom dopady šrotovného, které v obou zemích existuje. Třeba ve Španělsku pokles činil více než 40 procent. 
    Pokud se vezme situace od počátku roku, tak se celkem v tomto regionu nové registrace snížily o 15,1 procenta. Jediným nadále expandujícím trhem bylo Německo (+ 18,4 procenta). Na Islandu ale například statistici zaznamenali pokles o více než 90 procent. 
    Celkem bylo v minulém měsíci v 28 evropských zemích, které statistiky ACEA zahrnují, registrováno 1,251.862 nových automobilů. Data pokrývají všechny země Evropské unie, kromě Kypru a Malty navíc ještě Island, Norsko a Švýcarsko. 
    ACEA reprezentuje 15 významných evropských automobilek. Členy v Bruselu sídlícího lobbistického sdružení jsou mimo jiné automobilky BMW, Fiat, PSA Peugeot Citroën, Volvo či Volkswagen, pod který spadá i česká Škoda. 
    Evropský automobilový průmysl je největší na světě. Vyrábí ročně přes 18 milionů aut, ale podle některých údajů jich prodává za rok jen 12 milionů. Odvětví zaměstnává přímo miliony lidí, přičemž řada dalších milionů působí v dodavatelských firmách.
24.květen 2009