Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Evropská komise schválila fúzi AXA do Uniqa

UNIQA získá ve střední Evropě statisíce nových zákazníků pohlcením poboček francouzské skupiny AXA v Česku, na Slovensku a v Polsku. Evropská komise oznámila, že neshledala žádné konflikty s právem upravujícím hospodářskou soutěž na zmíněných trzích, a plánovanou integraci schválila.

„Akviziční záměr běží podle plánu. Souhlas Evropské komise je po zajištění financování dalším významným krokem směrem k uzavření transakce, která je velmi významná pro celou skupinu UNIQA,“ komentoval nejnovější vývoj Andreas Brandstetter, CEO koncernu UNIQA Insurance Group.

Financování mergeru společností skupiny AXA na třech trzích střední Evropy je zajištěno díky úspěšné emisi tzv. prioritního dluhopisu (Senior Bond) ve výši 600 milionů EUR uskutečněné počátkem července 2020. Poptávka po něm převýšila nabídku pětinásobně. Prioritní dluhopis má dobu platnosti 10 let a společnost Standard & Poor´s mu udělila rating A-. Je kotovaný na sekundárním regulovaném trhu Vídeňské burzy cenných papírů.

Pro definitivní realizaci transakce (closingu) jsou ještě nezbytné souhlasy lokálních dozorových orgánů ve všech třech zemích. Podle plánu by měl closing nastat ve 4. kvartále letošního roku.

V případě úspěšného dokončení akvizice ve třech zemích získá koncern na 5 milionů nových klientů, 2 100 zaměstnanců a 800 milionů EUR ročně na pojistném. Skupina UNIQA se tím posune v regionu CEE z pozice sedmičky na pozici pětky.

V České republice završením fúze posílí UNIQA pojišťovna do budoucna podíl na zdejším trhu životního pojištění směrem k 5 % a v neživotním pojištění na více než 9 %. Polepší si tak v lokálním žebříčku nejsilnějších pojišťoven, kde aktuálně figuruje na 6. příčce. Díky mergeru vstoupí UNIQA v ČR rovněž do penzijního připojištění.

 

Zdroj: Eva Svobodová
31.červenec 2020