Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Faurecia končí v Písku s částí výroby

Výrobce autodílů Faurecia skončí v Písku s produkcí plastových části interiérů aut. Jejich výrobu přesune do závodů ve Francii, Německu a na Slovensko, kde se již tyto díly vyrábějí.

Koncern k omezení výroby v Písku vede hlavně silná koruna a klesající prodej nových aut. Chce být také blíž velkým automobilkám. Změna se dotkne asi 350 lidí, kteří ale o práci nepřijdou. Po rekvalifikaci je firma zaměstná v dalších píseckých provozech na výfukové systémy a konstrukce sedadel, kde chystá růst produkce, sdělili dnes ČTK zástupci společnosti. 
 

    "Prognózy výrobců automobilů o klesajícím objemu prodeje nových vozů mají přímý dopad na evropský trh dodavatelů automobilového průmyslu. Ekonomické prostředí v České republice, ovlivněné rostoucím kurzem české koruny, společně s degresivním vývojem automobilového trhu přímo ovlivňují jak střednědobé strategické plánování společnosti, tak i realizaci nových projektů," řekla personální ředitelka Faurecia ČR Stanislava Stoklasová. 
 

    Společnost proto změní strukturu výroby v Písku. Namísto dveřních panelů a částí přístrojových desek se zaměří na ostatní součástky. Na přelomu roku spustí několik projektů výfukových systémů především pro skupinu VW. "Tyto projekty, které byly doposud realizovány v jiných závodech Faurecie, výrazně navýší současný objem produkce závodu v Písku a měly by zaměstnat 250 lidí pracujících ve třech směnách," dodala Stoklasová. Koncem roku se rozjede i nová linka na montáž konstrukcí sedadel pro PSA Peugeot Citroën, VW a GM. V třísměnném provozu tam najde práci 150 lidí. 
 

    Firma slibuje, že celkový počet zaměstnanců zůstane beze změn. Navíc hledá další zaměstnance. Nyní má Faurecia kolem 1100 lidí, konečný stav je až 1500 pracovníků. Všechny změny výroby mají být hotovy do konce roku 2009. 
 
Faurecia je druhým největším evropským dodavatelem pro automobilový průmysl. V ČR má pět závodů v třech lokalitách s celkem 3000 lidmi. Koncern má pobočky ve 28 zemích, ve 190 závodech pro něj pracuje 60.000 lidí. Vyrábí sedadla, přístrojové desky, dveře, vnitřní protihlukové obložení, přední části karoserií a výfukové systémy. Objem prodeje skupiny loni dosáhl 12,7 miliardy eur (přes 350 miliard Kč). Akcie firmy se obchodují na burze Euronext v Paříži.
1.říjen 2008