Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Fiat chce být v roce 2030 elektrickou značkou

Italský Fiat se zavázal, že se do roku 2030 stane značkou prodávající pouze elektromobily. Od roku 2025 bude postupně vyřazovat všechny své modely se spalovacími motory, a to v globální nabídce.

„V letech 2025 až 2030 bude naše produktová řada postupně zcela elektrická. Pro Fiat to bude radikální změna,“ řekl pro britský Autocar šéf značky Olivier François.

„Rozhodnutí o spuštění nové 500 s výlučně elektrickým pohonem bylo přijato před krizí spojenou s covid-19. Už tehdy jsme si byli vědomi toho, že svět nemůže podniknout žádné další kompromisy,“ uvedl.

Rozhodnutí dává smysl z pohledu nabídky skupiny Stellantis, kde se Fiat díky úspěchu novodobého modelu 500 soustředí na malá městská auta, u kterých se úplná elektrifikace očekává nejdříve. Spolu s Opelem a Citroënem tvoří Fiat základ masové nabídky skupiny.

Nové elektromobily od turínské značky budou pravděpodobně stát nejen na základech aktuální elektrické „pětistovky”, ale využijí také techniku kompaktní modulární platformy z francouzské odnože skupiny, na které stojí například Peugeot e208, Opelo Corsa-e či DS 3 Crossback E-Tense.

Fiat je další z řady značek, které se zavázaly k rozsáhlé nebo úplné elektrifikaci svého vozového parku v důsledku stále přísnějších emisních podmínek. Mini uvede poslední vůz se spalovacím motorem v roce 2025, čímž do jisté míry následuje kroky konkurenčního Daimleru, který ze své městské divize Smart již plně elektrickou značku udělal.

Na konci této dekády chce i Volkswagen prodávat ze 70 procent elektromobily, jen do zásuvky už budou například automobily značky Jaguar.

Zdroj: Autocar
15.červen 2021