Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Fiat dočasně zavřel 6 italských závodů

Mediafax – Společnost Fiat odstavila výrobů svých šesti italských závodů na dva týdny. V pondělí o tom informoval server BBC.

Vedení automobilky vysvětluje své rozhodnutí tím, že v Evropě skončily akce, v nichž národní vlády financovaly programy šrotovného. To vedlo k prudkému poklesu objednávek.

Odstávka se dotkne přibližně poloviny všech zaměstnanců italských podniků skupiny Fiat, tedy kolem 30 tisíc lidí. V souvislosti s tím uplynulý víkend pracovníci v závodech demonstrovali.

Tyto podniky vyrábějí osobní automobily (Fiat produktuje i nákladní vozy a zemědělské stroje) a sídlí v Římě, Turíně, Neapoli a na Sicílii. Pět závodů patří stoprocentně Fiatu, šestý je společný podnik s francouzskou automobilkou Peugeot.

"Během uplynulého roku naše závody nejednou přestaly vyrábět, ale poprvé se zavírají všechny najednou na dva týdny," uvedla firma. " V minulosti automobilový průmysl nové automobily skladoval, ale teď je vyrábíme jen na objednávku."

Odbory však požadovaly setkání s vedením automobilky a zástupci vlády, aby diskutovali o budoucnosti Fiatu. Kromě jiného je sporná i dlouhodobá perpektiva sicilského závodu Fiatu. Společnost ho hce do roka zavřít a výrobu přesunout do ostatních italských měst. Vláda však tento podnik nechce zavřít a přijímá nabídky od firem, které chtějí využít jeho výrobní kapacitu.

7.březen 2010