Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Fiat prý zvažuje fúzi s francouzským Peugeotem

Šéf italské automobilky Fiat Sergio Marchionne zvažuje plán na spojení svého podniku s francouzským konkurentem PSA Peugeot Citroën. Informoval o tom list Il Sole 24 Ore s odvoláním na zdroje z finančního sektoru.

    Společnost  Fiat nicméně uvedla, že její správní rada nyní o žádném plánu na fúzi s jinou automobilkou neuvažuje. Dodala však, že rada často zkoumá možnosti spolupráce s konkurenty s cílem snížit náklady a vstoupit na nové trhy. Marchionne se podle listu teprve rozhoduje, zda a kdy má plán na fúzi s PSA správní radě předložit.
 
    Na finančních trzích se tento týden objevily rovněž spekulace o fúzi automobilky PSA Peugeot Citroën s domácím konkurentem Renault. Podle analytiků je však takováto fúze nepravděpodobná.
 
    Fiat v lednu podepsal s americkým rivalem Chrysler nezávaznou dohodu o vytvoření strategického partnerství, v jehož rámci by získal v Chrysleru pětatřicetiprocentní podíl. Dohoda by měla oběma podnikům pomoci čelit největší krizi v automobilovém průmyslu za posledních několik desetiletí.
 
    Marchionne již koncem loňského roku uvedl, že světové automobilky budou donuceny k fúzím, aby přežily dopad současné ekonomické krize. Poptávka po automobilech nyní po celém světě oslabuje, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry a výdajů.
26.březen 2009