Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Fiat ukázal plán na vznik nové automobilky

Šéf italského Fiatu Sergio Marchionne dnes předložil plán na vytvoření velké evropské automobilky, jejíž součástí by byl rovněž americký Chrysler a německý Opel. Napsal to dnes ekonomický list Financial Times (FT). Podle něj by to asi byla změna, která by od základů přetvořila světovou výrobu automobilů.

Marchionne dnes v Berlíně jednal s německými ministry hospodářství a zahraničí. Tématem je právě plán Italů převzít automobilku Opel, která teď patří do skupiny americké společnosti General Motors. 
    Fiat je velkou strojírenskou skupinou a výroba automobilů tvoří jen část z celku. Marchionne předpokládá, že by automobilovou divizi vyčlenil a spojil jednak s Chryslerem, jednak se společností General Motors Europe. V Evropě by tak vznikl nový automobilový obr, jehož akcie by byly dostupné i na burze. 
    Nový podnik by měl roční tržby kolem 80 miliard eur (asi 2,14 bilionu Kč) a produkoval by šest až sedm milionů automobilů ročně. Byl by tak na druhém místě za japonskou Toyotou, avšak před skupinou Renault/Nissan nebo Ford Motor, i samotnou General Motors. Produkce nové automobilky by zhruba odpovídala evropské jedničce Volkswagen. 
    Marchionne si podle FT představuje, že ze skupiny Fiat vyčlení automobilovou divizi Fiat Auto a spojí ji se značkami Opel/Vauxhall, které patří do General Motors Europe, přidá značku Saab a další evropské podniky General Motors, a k tomu přidá podíl Fiatu v Chrysleru.
14.květen 2009