Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Fiat uzavře alianci s Chryslerem

Italský Fiat podepíše dohodu o vytvoření partnerství s americkým konkurentem Chrysler. Agentuře AP to dnes řekly zdroje obeznámené s dohodou.

Americká vláda podmínila vznikem této aliance poskytnutí další státní pomoci Chrysleru. Na uzavření dohody dala firmě čas do čtvrtka. 
 
    Šéf Chrysleru Bob Nardelli dnes uvedl, že firma činí ve snaze o vytvoření aliance pokroky. Podle mluvčího Bílého domu Roberta Gibbse však automobilka ještě musí překonat některé překážky, aby alianci dokončila v termínu, napsala agentura Reuters. 
 
    "Překážky přetrvávají, zůstáváme však optimističtí a doufáme, že v příštích mnoha hodinách vznikne něco, co otevře cestu k životaschopnosti Chrysleru bez pokračující státní pomoci," řekl Gibbs. Naději na uzavření dohody o alianci dnes vyjádřil rovněž americký prezident Barack Obama. Dodal však, že si dokončením dohody není jistý. 
 
    Chrysler již v letošním roce od vlády získal půjčku čtyři miliardy dolarů (80 miliard Kč). Dalších šest miliard dolarů automobilce vláda přislíbila pod podmínkou, že do 30. dubna vytvoří alianci s Fiatem, provede restrukturalizaci dluhu a přiměje odbory k ústupkům v oblasti nákladů, píše agentura AP. 
 
    Nardelli dnes potvrdil, že americké ministerstvo financí dosáhlo s největšími věřiteli Chrysleru dohody o zrušení dluhu ve výši 6,9 miliardy dolarů výměnou za dvě miliardy dolarů v hotovosti. 
 
    Odborová organizace United Auto Workers (UAW) se tento týden dohodla s vedením automobilek Chrysler a Fiat a americkou vládou na ústupcích ve mzdách a omezení odvodů do fondu zdravotní péče.
10.květen 2009