Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Firmy prý kupují auta podle bezpečnosti a ceny

České společnosti se při výběru flotil nejčastěji rozhodují podle bezpečnostních kritérií, pak teprve podle ceny a šetrnosti k životnímu prostředí. Vyplývá to z letošního průzkumu TNS Sofres AISA pro společnost Arval.
 
Bezpečnost řidičů považuje za velmi důležitou 77 procent domácích firem, průměr v zemích EU je 75 procent. Cena má velkou váhu pro dvě pětiny společností v Česku, v Evropě je to 55 procent.
    Možnost používat firemní vozidlo je v Česku jednou z nejrozšířenějších firemních výhod a nabízí ji 49 procent podniků, v EU je to o tři procentní body méně.
 
    Polovina firem plánuje v příštích dvou letech přechod k autům s nižší spotřebou paliva a pětina k jiným ekologickým vozidlům. Nejčastěji zvažovanou skupinou jsou přitom vozy s označením nižší spotřeby, vozidla na více druhů paliv či biopaliva a auta na plyn. Podpořit jejich rozhodování by mohly případné daňové úlevy, delší záruka či podpora leasingových firem v případě problémů.
 
    Průměrný věk vozidlové flotily se v tuzemských firmách podle velikosti pohybuje od 4,5 do 3,7 roku. Průměrné stáří aut v Česku přitom dosahuje 14 let. Mezi velkými firmami nad 500 zaměstnanců převládá forma pořízení na operativní leasing, zatímco menší společnosti stále dávají přednost finančnímu leasingu.
 
    Průzkum se konal letos v lednu a únoru mezi 400 tuzemskými firmami všech velikostí. Celkem se uskutečnilo 4068 rozhovorů v deseti zemích. Leasingová firma Arval jej iniciovala poprvé v roce 2003.
2.červen 2008