Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Ford chystá akci Driving Skills for Life

Autoklub ČR hostil 29. srpna společnou tiskovou konferenci FMC a Besipu k chystané akci Ford Driving Skills for Life, kurzu bezpečné jízdy pro mladé řidiče, který proběhne 6. – 8. září na polygonu S-Drive v Hradci Králové.

S nejnovějšími informacemi o bezpečnostní situaci na našich silnicích vystoupil Tomáš Neřold, vedoucí samostatného oddělení BESIP. Prezentoval statistiky vztahující se k mladým řidičům a zranitelným účastníkům silničního provozu – chodcům, cyklistům a motorkářům.

O nadcházejícím projektu Ford DSFL pak informoval Martin Linhart, ředitel vnější komunikace českého Fordu. Své dojmy přidala i přímá účastnice a ambasadorka značky Ford, modelka a moderátorka Nikol Švantnerová.

„Nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí v Evropě jsou dopravní nehody.* Program bezplatných zdokonalovacích kurzů Ford Driving Skills for Life proto pomáhá řidičům ve věku 18 až 24 let vypěstovat si bezpečné návyky za volantem,“ připomněl Linhart.

Účastníci se v kurzech v malých skupinách učí, jak rozpoznat nebezpečné situace a jak bezpečně ovládat vůz. Jde přitom nejen o řešení krizových situací, na něž autoškola mladé řidiče většinou nepřipraví, ale také třeba o to vyzkoušet si, jak nebezpečné je psát sms při jízdě nebo jak se na silnici bezpečně chovat k cyklistům. To všechno si téměř 600 frekventantů vyzkouší na vlastní kůži během tří dnů pod dohledem zkušených instruktorů.

Těchto bezplatných kurzů se letos po celé Evropě zúčastní více než 8 000 mladých lidí z 16 zemí – a letos podruhé zavítá projekt DSFL také do České republiky. V loňském roce proběhla akce jako dvoudenní na letišti v Brně – Tuřanech, a protože zájem byl větší než celková kapacita, prodloužilo se letos DSFL na tři dny (6. – 8. září) a tentokrát se odehraje na Polygonu S-Drive v Hradci Králové.

Účastníci kurzů DFSL si vyzkoušejí i program virtuální reality „WheelSwap“. Řidiči i cyklisté se jeho prostřednictvím mohou přesvědčit, že bezohledná jízda může ostatní účastníky provozu přinejmenším vylekat, ale také ohrozit na zdraví, nebo dokonce na životě. První studie naznačují, že po absolvování programu své chování v provozu upravila většina účastníků. Novinkou pro letošní rok bude také nácvik techniky zvané „holandský hmat“, která zajišťuje, že neotevřete dveře vozu přímo do cesty předjíždějícímu cyklistovi.

„Po absolvování autoškoly snadno podlehneme dojmu, že už všechno umíme. Skutečností však je, že nezkušení řidiči dělají často ukvapená nebo přímo špatná rozhodnutí a v nebezpečných situacích nedokážou vždy správně zareagovat. V programu DSFL se snažíme rozšířit znalosti a schopnosti mladých řidičů, aby byli na silnici jistější, ohleduplnější a hlavně bezpečnější,“ řekl Martin Linhart.

„Mladí řidiči zaviní každoročně více než 10 tisíc nehod. Loni při nich bylo bohužel usmrceno 94 lidí. Z analýz je zřejmé, že nehody zaviněné mladými řidiči vykazují každoročně přibližně dvojnásobně vyšší závažnost v porovnání se všemi evidovanými nehodami. Mladší populace rychleji reaguje na krizové situace, častěji ale způsobuje dopravní nehody v důsledku nezkušenosti a vysoké nebo nepřiměřené rychlosti,“ upřesnil Tomáš Neřold.

V roce 2019 zavítá Driving Skills for Life celkem do 43 států po celém světě, včetně USA, Ománu, Spojených arabských emirátů nebo Thajska. V Evropě navštíví celkem 16 států včetně Česká republiky, přičemž náklady na evropskou část DSFL letos překročí 20 milionů dolarů.

Řidiči ve věku 18 až 24 let, kteří mají zájem zlepšit své řidičské dovednosti, se mohou zaregistrovat na webu www.forddsfl.cz.aha 1.

 

Zdroj: TK FMC, Erich Handl, Autoklub ČR Praha
29.srpen 2019